E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Dita e dytë në auditore, studentët e pavaksinuar nisin protestat

Studentët në mbarë vendin iu kthyen dje auditorëve, pas një shkëputje prej gati dy vitesh nga Covid-19. Kusht për mësimin në auditor ishte paraqitja e certifikatës së vaksinimit, testit PCR si dhe vërtetimit nga mjeku në pamundësi për t’u vaksinuar.

Sot është dita e dytë e zhvillimit të mësimit në universitete, ku nuk lejohet futja e studentëve të pa vaksinuar. Situata paraqitet e qetë, por nuk dihet ende nëse do të shoqërohet me incidente njësoj si dje.

Studentët kanë paralajmëruar edhe padi kolektive kundër urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë, që i detyron të vaksinohen. Nëse nuk do të lejohen të futen në mësim, ata kanë paralajmëruar edhe protestë në orën 10:00 në sheshin “Nënë Tereza”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...