E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Koreja e Veriut kërcënon sërish Korenë e Jugut

Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të riforcojë praninë ushtarake në zonën e demilitarizuar, pas shkatërrimit të zyrës lidhëse me Korenë e Jugut.

Mediat e huaja raportojnë se Koreja e Veriut ka refuzuar një kërkesë që kishte marrë nga presidenti koreano-jugor, Moon Jae-in për dërgimin e emisarëve për diskutime.

Sipas agjencisë koreano-veriore të lajmeve KCNA, motra e fuqishme e liderit të Koresë së Veriut, Kim Yo Jong, e ka cilësuar këtë kërkesë si “një propozim të keq dhe pa takt”.

“Ne paralajmërojmë se nuk do të tolerojmë më veprime dhe fjalë të paarsyeshme nga Koreja e Veriut”, theksoi zëdhënësi i Shtëpisë Blu, Yoon Do-han, i cili e gjykoi të pazakontë dhe të pakuptimtë faktin që Pheniani njoftoi se Moon kishte propozuar dërgimin e një emisari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...