E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Kore e Veriut, kush vishet apo qethet si koreano-jugorët mund të ekzekutohet

Media shtetërore e Koresë së Veriut i ka nxitur të rinjtë e saj kundër përdorimit të zhargonit nga Koreja e Jugut dhe u ka thënë atyre të flasin gjuhën standarde të vendit të tyre.

Një ndryshim i ligjit parashikon që të ndalojë përdorimin e çdo lloj ndikimi të huaj, kryesisht nga Korea e Jugut, duke përfshirë modelin e flokëve, muzikës që dëgjojnë dhe veshjes.

Nëse shkelet ky ligj dënimet do të jenë shumë të ashpra ku njerëzit mund të përballen me burg ose dhe ekzekutim, shkruan BBC.

Ndikimi i huaj shihet si një kërcënim për regjimin komunist të Koresë së Veriut dhe për udhëheqësin suprem, Kim Jong-un i cili aktualisht është në pushtet. Kohët e fundit, janë miratuar disa ligje, të cilat synojnë që popullsia vendase të mos ndikohet nga ndikimi i huaj.

Kështu, çdo qytetar u vendit komunist që kapet duke ndjekur apo dëgjuar mediat nga Koreja e Jugut, Shtetet e Bashkuara apo Japonia tani përballet me dënimin me vdekje.

Por pavarësisht ligjit të rreptë shumë të rinj gjejnë mënyra ‘ilegale’ për të parë filma apo dëgjuar muzikë të huaj. Disa të larguar nga Koreja e Veriut kanë thënë se shikimi i dramave të Koresë së Jugut luajti një rol në vendimin e tyre për të shpëtuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...