E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Kore e Veriut, kush vishet apo qethet si koreano-jugorët mund të ekzekutohet

Media shtetërore e Koresë së Veriut i ka nxitur të rinjtë e saj kundër përdorimit të zhargonit nga Koreja e Jugut dhe u ka thënë atyre të flasin gjuhën standarde të vendit të tyre.

Një ndryshim i ligjit parashikon që të ndalojë përdorimin e çdo lloj ndikimi të huaj, kryesisht nga Korea e Jugut, duke përfshirë modelin e flokëve, muzikës që dëgjojnë dhe veshjes.

Nëse shkelet ky ligj dënimet do të jenë shumë të ashpra ku njerëzit mund të përballen me burg ose dhe ekzekutim, shkruan BBC.

Ndikimi i huaj shihet si një kërcënim për regjimin komunist të Koresë së Veriut dhe për udhëheqësin suprem, Kim Jong-un i cili aktualisht është në pushtet. Kohët e fundit, janë miratuar disa ligje, të cilat synojnë që popullsia vendase të mos ndikohet nga ndikimi i huaj.

Kështu, çdo qytetar u vendit komunist që kapet duke ndjekur apo dëgjuar mediat nga Koreja e Jugut, Shtetet e Bashkuara apo Japonia tani përballet me dënimin me vdekje.

Por pavarësisht ligjit të rreptë shumë të rinj gjejnë mënyra ‘ilegale’ për të parë filma apo dëgjuar muzikë të huaj. Disa të larguar nga Koreja e Veriut kanë thënë se shikimi i dramave të Koresë së Jugut luajti një rol në vendimin e tyre për të shpëtuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Vrasja e Pashko Ujkës, kamerat filmojnë autorin e krimit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...