E premte, 23 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Gjermania vë në pikëpyetje sistemin e paralajmërimit pas përmbytjeve masive

Teksa Gjermania është përfshirë nga përmbytjet që kanë shkaktuar më shumë se 150 viktima, po shtohen pyetjet nëse sistemi i paralajmërimit të motit në vend nuk arriti t’i mbante qytetarët të sigurt.

Megjithëse shërbimet meteorologjike kishin parashikuar shi të rrëmbyeshëm dhe përmbytje të mëdha për Gjermaninë perëndimore javën e kaluar, shumë banorë thanë se ata u kapën në befasi nga ky mot ekstrem, që shkaktoi dëme kolosale në dëme materiale, dhe humbje jete njerëzish, shkruan PhysOrg.

“Ne nuk duhet të mbajmë zi për kaq shumë viktima në 2021,” i tha Hannah Cloke, një profesore e hidrologjisë në Universitetin e Reading, transmetuesit gjerman ZDF.

Sipas sistemit federal të Gjermanisë, i takon 16 shteteve rajonale të organizojnë përgjigjet ndaj alarmeve të përmbytjeve dhe të koordinojnë përpjekjet me zyrën e mbrojtjes civile dhe shërbimet zjarrfikëse.

Shumë autoritete lokale përdorin sirena, njoftime të altoparlantëve ose buletine radiotelevizive për të paralajmëruar banorët për rrezik akut ose për të lëshuar urdhra për evakuim. Ka edhe aplikacione për smartphone për të mbajtur përdoruesit të azhurnuar në lidhje me motin ekstrem në zonën e tyre.

Por gazeta Bild dënoi “dështimin” për të ndërmarrë veprime të hershme në shtetet e goditura të Rhineland-Palatinate dhe North-Rhine Westphalia.

“Sirenat qëndruan të qeta në shumë vende, u lëshuan shumë pak alarme,” shkruajti ajo, duke etiketuar përmbytjen vdekjeprurëse që pasoi “një katastrofë për mbrojtjen civile, një nga punët më thelbësore të shtetit”.

Lexo edhe :   Merkel i bën thirrje popullatës që të shtojë kërkesat për vaksinim

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...