E hënë, 25 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Përplasja e frikshme midis Verstappen dhe Hamilton, cili mund ta shmangte?

Çmimi i Madh i Silverstone në Britaninë e Madhe dhuroi spektakël që me nisjen e xhiros së parë, por për fat të keq, kryesuesi i kampionatit në Formula 1 Max Verstappen u detyrua të dilte nga gara vetëm pas disa kthesave.

I nisur nga vendi i parë, Verstappen kishte mbrapa tij 7 herë kampionin e botës Lewis Hamilton, i cili ishte tepër agresiv dhe luftoi ”rrotë më rrotë” me holandezin. Të dy pilotët nuk lëshuan ndaj njëri-tjerit, dhe patën një kontakt në kthesën e shtatë, e cila rezultoi fatale për Verstappen.

Piloti i Red Bull u përplas me muret rrethuese teksa shpejtësia ishte tepër e madhe, dhe u dërgua menjëherë në spital për një kontroll të imtësishëm, por fatmirësisht gjendja e tij shëndetësore paraqitet e mirë.

Piloti i Mercedes, Hamilton u penalizua me 10 sekonda për aksidentin e shkaktuar, por ky vendim i FIA, ka shkaktuar polemika të shumta. Analistët, sportisët dhe tifozët, janë të ndarë sa i takon kësaj çështjeje.

Disa prej tyre shprehen se duhej një penalitet më i ashpër ndaj Hamilton, pasi nxorri jashtë piste Verstappen në mënyrë që të fitonte garën, por disa të tjerë mendojnë se gjithçka ishte pjesë e garës, dhe brenda kufijve të këtij sporti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...