E shtunë, 4 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Komisioni i Venecias rrëzon Paketën Anti-Shpifje

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Komisioni i Venecias ka vendosur të rrëzojë ligjin anti-shpifje të propozuar nga mazhoranca.

Në draft-opinionin e nxjerrë nga Komisioni thuhet se draft-amendamentet e ligjit nuk janë gati për zbatim dhe kjo paketë duhet rishikuar pasi nuk mund të implementohet në variantin aktual.

Sipas vërejtjeve të konstatuara nga autoritetet, Komisioni i Venecias thotë se kjo paketë mund të sjellë më shumë dëme se sa të mira.

“IV. Përfundime
67. Si në shumë vende të tjera, media online është një sektor që rritet me shpejtësi në tregun e mediave në
Albania. Deri vonë, ajo rregullohej vetëm me dispozitat e përgjithshme të ligjit civil dhe penal
ligji për shpifje, gjuhë urrejtje etj. Sipas mendimit të përkrahësve të reformës, këto mjete ligjore
ishin joefektive, në kontekstin shqiptar. Kjo çoi në këndvështrimin e tyre drejt sjelljes së papërgjegjshme të mediave:
përhapja e thashethemeve lënduese, sulme shpifëse ndaj personave publik, etj. për t’iu kundërvënë asaj
Qeveria prezantoi atë që u quajt një “paketë anti-shpifje”, e cila do të zgjasë
kompetencën e Autoritetit të Mediave Shqiptare (AMA) dhe të Komitetit të Ankesave (
CC) në sektorin e mediave në internet dhe i japin këtij autoriteti kompetenca të reja administrative në këtë fushë.
68. Draft-ndryshimet ishin subjekt i konsultimeve publike dhe u nënshtruan të ndryshme
ndryshime, në përgjigje të kritikës së shprehur brenda dhe partnerëve ndërkombëtarë të
Shqipëria (në veçanti Këshilli i Evropës dhe OSBE). Edhe pse ato konsultime ishin
jo gjithnjë i strukturuar mirë, Komisioni i Venecias pranon përpjekjet e autoriteteve shqiptare që të jenë transparente, t’i përgjigjen kritikave dhe të përmirësojnë tekstin e draftit me
amendamente. Për shembull, është pozitive që ligji shprehimisht duhet të interpretohet
në dritën e praktikës gjyqësore të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Për më tepër, problemet
e identifikuar nga autoritetet shqiptare janë reale dhe duhet të adresohen.
69. Kjo që thuhet, në interes të lirisë së shprehjes së mediave dhe pluralizmit në
Shqipëria, Komisioni i Venecias konsideron se projekt-ndryshimet nuk janë gati për miratim
në formën e tyre aktuale. Ligji vuan nga paqartësia dhe ka të ngjarë të ketë një “efekt të ftohtë”
duke shtypur diskutimin e lirë dhe fjalimin politik në sektorin shqiptar të Internetit. Kryesor
Të metat e ndryshimeve të propozuara janë këto:
• Synimi i hartuesve është të zgjerojë kompetencat e CC / AMA në profesionistë në internet
media – ato që ushtrojnë kontroll editorial mbi botimet e tyre. Megjithatë,
kjo nuk është përcaktuar qartë në ligj dhe ekziston rreziku që blogerët individualë, përdoruesit e tyre
platformat sociale, etj. do të synohen gjithashtu nga ky ligj; është thelbësore që projektligji
përjashton nga zbatimi i ligjit çdo dalje mediatike jo-profesionale në internet;

 • Ligji kërkon de-anonimizimin e të gjitha burimeve shqiptare të mediave online. Kjo mund të funksionojë
  në kundërshtim me standardin ndërkombëtar që vullneti i përdoruesve të Internetit të mos i zbulojnë ato
  normalisht duhet të respektohet identiteti. Për më tepër, është në dyshim nëse kjo masë
  do të jetë efikas;
  • KK / AMA u jepen fuqi të mëdha administrative në lidhje me median në internet. kjo
  është problematik në lidhje me lirinë e shprehjes së mediave në internet që nga më parë
  kufizime dhe duke pasur parasysh se ekzistojnë dyshime për pavarësinë e atyre organeve; këto
  fuqitë e reja nuk duhet t’u besohen atyre organeve pa siguruar më parë se ato janë
  mjaftueshëm i pavarur nga partitë politike, bizneset e mëdha të mediave ose korporatat e tjera
  interesat e lidhura me politikën;
  • Duke marrë parasysh që CC / AMA mund të ndërhyjë vetvetiu në ushtrimin e lirisë së
  shprehja dhe se pavarësia e tyre është e diskutueshme, procedura e ankesave bën
  mos ofroni masa të mjaftueshme mbrojtëse procedurale: CC / AMA mund të vendosë, në një mënyrë shumë të shpejtë
  Procedura administrative, gjobat e rënda, të cilat janë menjëherë të zbatueshme, dhe të rendit
  duke zbritur përmbajtjen e Internetit, gjithashtu me një efekt të menjëhershëm. “Kapaciteti ekonomik” i
  42 CDL-AD (2015) 015 cituar më lart, 44 §
  CDL (2020) 003 – 18 –
  dalja në media nuk është një faktor që përcakton shumën e një gjobë, e cila mund të rezultojë në një situatë
  ku aktivitetet e mediave më të vogla (apo edhe blogerëve individualë) janë paralizuar
  me gjobitje jo proporcionale. Kjo do të zmadhojë efektin qetësues të atyre dispozitave dhe të çojë
  të vetë-censurimi në dëm të debatit politik thelbësor për çdo demokraci.
  70. Në dritën e mësipërme, Komisioni i Venecias rekomandon të rishqyrtojë miratimin e
  projekt-ndryshimet në ligjin nr. 97/2013 (dhe draft-ndryshimet në lidhje me Ligjin nr. 9918/2008),
  siç u votua nga Parlamenti në Dhjetor 2019. Problemet e identifikuara nga autoritetet mund të jenë
  serioze, por mjetet ligjore të futura në projekt-ndryshimet mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë
  liria e shprehjes në Shqipëri, për sa i përket mediave në internet.
  71. Ndërkohë, Komisioni i Venecias inkurajon autoritetet shqiptare të mbështesin
  ngritja e një organi vetë-rregullues që funksionon në mënyrë efektive që përfshin të gjithë aktorët përkatës në fushën e mediave dhe të afta për të siguruar një sistem efektiv dhe të respektuar të mediave
  përgjegjshmëria në fushën e mediave online. Do të jetë gjithashtu e dobishme për të rishikuar metodën e zgjedhjes së AMA dhe anëtarët e KQ, për të siguruar që këto organe të kenë një pluralist
  përbërje që përbëhen nga individë të kualifikuar”- shkruhet në draft- opinion.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...