E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

U pezullua për falsifikimin e dokumenteve, SPAK rikthen në detyrë Luan Dacin

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka vendosur ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan Dacin.

Ky i fundit u pezullua nga SPAK me argumentin se ka kryer falsifikim dokumentesh, duke fshehur shkarkimin si gjyqtar.

Gjykata e Posaçme vendosi pezullimin nga detyra të Luan Dacit, më 24 maj, duke konfirmuar vendimin e datës 20 maj, të SPAK-ut.

Por me vendimin e sotëm të Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion, gjyqtari Daci rikthehet në detyrë.

Hetimet për të do vijojnë ende, por kjo nuk do ta pengojë atë të ushtrojë detyrën pranë KPA. Daci akuzohet se ka fshehur shkarkimin nga detyra e gjyqtarit në vitin 1997, nga dosja e aplikimit për komisioner të KPA-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...