E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Komisioni i Ligjeve i jep goditjen e fortë Metës, deputetët që votuan pro

Me 15 vota pro, Komisioni i Ligjeve ka vendosur që dekreti i Presidentit Meta për Kodin e Ri Zgjedhor do kalojë sërish në Kuvend ditën e enjte.

Nga 17 anëtarë prezentë, 15 votuan kundër dekretit kurse vetëm 2 pro, Korab Lita dhe Adriatik Alimadhi.

Pas një debati për më shumë se 2 orë, mazhoranca i ka qëndruar bindjes se ndryshimet në Kodin Zgjedhor duhen miratuar, që të fillojë puna për përgatitjen e zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Votimi vjen në një kohë kur lidhur me dekretin e Metës nuk është shprehur ende Komisioni i Venecias, të cilës kreu i shtetit i ka kërkuar opinion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...