E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Kolegji Zgjedhor duhet ndryshuar, deformon vullnetin e votuesve amerikanë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga: Robert Alexander “CNN”

Kolegji Zgjedhor, ka qenë një temë e diskutueshme gjatë viteve të fundit. Njerëzit kanë tendencën të kenë mendime shumë të polarizuara në lidhje me institucionin. Ai kritikohet nga qytetarët që besojnë se ai avantazhon ose disavantazhon një kandidat të caktuar.

Idealisht, një sistem i mirë zgjedhor duhet të jetë neutral, ku asnjë parti, kandidat apo rajon nuk përparon në kurriz të tjetrit. E megjithatë, kjo është ndër kritikat kryesore që dëgjojmë për sistemin tonë.

Për shembull, në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, unë dhashë një leksion në Universitetin e Kalifornisë mbi Kolegjin Zgjedhor, dhe u përballa me shumë paqartësi dhe zhgënjim.

Shumë studentë më pyetën se përse votuesit në Ohajo duhet të jenë më të rëndësishëm se sa ata në Kaliforni. Unë u thashë se edhe vetë kisha shumë rezerva mbi Kolegjin. Mbi të gjitha, për faktin se zgjedhjet presidenciale përcaktohen në përgjithësi nga vetën pak shtete të ashtuquajtura “të lëkundura”.

Kjo ka bërë që kohët e fundit, shumë ekspertë të bëjnë thirrje për heqjen e Kolegjit Zgjedhor në favor të një votimi kombëtar popullor. Por kritikët e kuptojnë sa i qëndrueshëm ka qenë ky institucioni, duke u mbijetuar gati 800 përpjekjeve për ta ndryshuar ose shfuqizuar atë gjatë historisë së SHBA-së.

Edhe shumica e ndryshimeve kanë ndodhur vetëm në nivel shtetëror. Pas një votimi popullor kombëtar, disa kanë argumentuar për një formë të përfaqësimit proporcional, të ngjashëm me atë që përdorin Mein dhe Nebraska. Besohet se kjo mund të jetë një mënyrë për ta demokratizuar disi Kolegjin Zgjedhor, dhe për të prodhuar fushata që kanë më shumë shtrirje kombëtare.

Por, një plan i tillë nuk ka problemet e veta. Së pari, është e rëndësishme që ta pranojmë se procesi i Kolegjit Zgjedhor, i bën kandidatët të injorojnë shumicën e shteteve në të gjithë vendin. Ashtu si në vitin 2016, shumica e shteteve në zgjedhjet e këtij vitit, nuk ishin në fokusin e fushatave presidenciale për votat e tyre.

Dhe këtu përfshihen shtete shumë të populluara si Kalifornia dhe Nju Jorku, por edhe shtete më pak të populluara si Montana, Dakota dhe Uajoming. Gjatë 9 javëve të para të fushatës presidenciale të këtij viti, pjesa më e madhe e tubimeve presidenciale ndodhën në vetëm 12 shtete, dhe 85 për qind e tyre ndodhën në vetëm 8 shtete.

Ndërkohë,rreth 90 për qind e shpenzimeve të fushatave televizive u kryen në vetëm 6 shtete deri në mesin e tetorit (Pensilvani, Florida, Uiskonsin, Miçigan, Arizona dhe Karolina e Veriut). Shumica e shteteve, nuk panë asnjë vizitë të vetme të ndonjërit prej kandidatëve.

Lexo edhe :   Votuesi, që do të zgjidhja
Lexo edhe :   Votuesi, që do të zgjidhja

Kjo është veçanërisht e vërtetë për shtetet që kanë pak vota të Kolegjit Zgjedhor. Dy përjashtime të dukshme janë Mein dhe Nebraska. Këto janë dy shtetet e vetme që i japin votat e tyre elektorale në bazë të asaj se kush fiton në rrethin e tyre kongresual.

Në vitin 2008, Barak Obama mori një votë elektorale në rrethin e dytë kongresual të Nebraskës. Në vitin 2016, Donald Trump fitoi një votë elektorale në rrethin e dytë kongresual të Meinit. Këtë vit, të dy këto rrethe kongresiste kanë marrë vëmendje nga fushatat presidenciale.

Të gjitha shtetet e tjera përdorin metodën “fituesi i merr të gjitha”, e cila jep të gjitha votat elektorale të një shteti kandidatit që ka shumicën e votave në atë shtet.

Kjo metodë mund të çojë në disa rezultate goxha jo-proporcionale, të cilat më shpesh shërbejnë për të amplifikuar diferencën midis totalit të votave të një kandidati dhe totalit të votave të tij elektorale.

Për shembull, në vitin 1992, Bill Klinton fitoi pak më shumë se 43 për qind të votës popullore, por gati 69 për qind të votave të Kolegjit Zgjedhor. Në vitin 1980, Ronald Regan fitoi 51 për qind të votës popullore, por 91 për qind të votave të Kolegjit Zgjedhor.

Disa ekspertë dyshojnë se ”efekt i zmadhimit” siguron legjitimitet, duke e amplifikuar totalin e votave të një kandidati në Kolegjin Zgjedhor, sidomos në garat shumë tëngushta.

Por ai mund të ketë pasoja veçanërisht të rëndësishme në disa rrethana. Një rast i tillë janë zgjedhjet e vitit 2016. Ndërsa Trump dhe Klinton fituan secili rreth 47 për qind  të votave në Miçigan, Trump ishte në avantazh me vetëm 0.2 për qind, e megjithatë ai fitoi 100 për qind të 16 votave elektorale të këtij shteti.

Ithtarët e planit të qarqeve,sugjerojnë se ai pasqyron më saktë dëshirat e elektoratit. Besohet se ai do të hiqte qafe idenë se ka vota të humbura në shtetet jo-konkurruese, dhe do të promovonte një mjet më përfaqësues për të zgjedhur presidentin e SHBA-së. Por edhe ky sistem ka grackat e tij, ku harta elektorale mund të hartohet në një mënyrë të tillë që të favorizojë një parti politike mbi të tjerat. Pavarësisht nga ajo që do të ndodhë në këto zgjedhje, Kolegji Zgjedhor do të vazhdojë të jetë një burim polemikash.

Burimi i lajmit: https://edition.cnn.com/2020/11/02/opinions/problem-changing-the-electoral-college/index.html

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...