E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Revoltohet menaxherja e fushatës së Biden: Numërimi nuk do të ndalet

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Pas përfundimit të procesit të votimit, presidenti Trump hodhi akuza ndaj kundërshtarit të tij, Joe Biden, për përpjekje të manipulimit të votave.

Këtyre deklaratave i është përgjigjur menaxherja e fushatës së Biden, Jen O’Malley Dillon, e cila është shprehur se deklarata e Trump ishte fyese, e paprecedentë dhe e pasaktë.

“Deklarata e presidentit sonte në lidhje me përpjekjen për të mbyllur numërimin e votave të hedhura në mënyrë të rregullt ishte fyese, e paprecedentë dhe e pasaktë.

Ishte mizore, sepse është një përpjekje e zhveshur për të hequr të drejtat demokratike të qytetarëve amerikanë. Ishte e pashembullt, sepse asnjëherë më parë në historinë tonë një president i Shteteve të Bashkuara nuk është përpjekur të zhveshë zërin e amerikanëve në zgjedhjet kombëtare.

Duke inkurajuar përpjekjet e Republikanëve në shumë shtete, për të parandaluar numërimin ligjor të këtyre fletëve të votimit para ditës së zgjedhjeve, tani Donald Trump po thotë se këto fletëvotime nuk mund të numërohen as pas ditës së zgjedhjeve.

Lexo edhe :   “Cadillac One”, makina-bunker me të cilën do udhëtojë presidenti i SHBA-së

Dhe ishte e pasaktë, sepse nuk do të ndodhë. Numërimi nuk do të ndalet. Do të vazhdojë derisa të numërohet çdo votë e hedhur siç duhet. Sepse kjo është ajo që kërkojnë ligjet tona, ligjet që mbrojnë të drejtën kushtetuese të çdo amerikani për të votuar”, tha Dillon.

Trump ka deklaruar fitoren gjatë një konference për shtyp, ndonëse deri në këto momente kryeson Biden.

Sipas rezultateve të publikuara nga BBC, kandidati Joe Biden ka 224 vota elektorale ndërkohë që presidenti Trump ka arritur të sigurojë 213 vota elektorale, deri në këto momente.

Për të fituar presidencën nevojiten 270 vota.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Braçe zbardh pasurinë ‘e çmendur’ të Lulzim Bashës

Sikundër Rama, bluzat e bardha, edhe zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, lidhur me deklaratat për fshehjen e numrit...

Pas Greqisë, një tjetër shtet shtrëngon masat për Shqipërinë

Pas Greqisë, edhe Mali i Zi ka kufizuar lëvizjet e qytetarëve shqiptarë. Për shkak të rëndimit të situatës si pasojë e koronavirusit, Mali i...

Horoskopi, 21 nëntor 2020

Dashi Mundohuni të shmangni stresin e udhëtimeve në distanca të gjata. Natyra gazmore e anëtarëve të familjes do të lehtësojë atmosferën në shtëpi. Ndërhyrja e...

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...