E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Kjo qeveri ka dështuar”, parashikimi i analistit për zgjedhjet e ardhshme

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Analisti Fitim Zekthi ka folur rreth projektligjit anti-shpifje, i cili i jep të drejtën AMA-s dhe AKEP për të gjobitur mediat.

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Zekthi i cilëson dy institucionet si ‘policë’ që mbrojnë kryeministri Rama.

Sipas analistit, në zgjedhjet e ardhshme qeveria e kryeministrit Rama nuk do arrijë të marrë 71 mandate.

“Shpifja në Shqipëri është e dënueshme. Ajo që kërkohet është që mes dy institucioneve AMA dhe AKEP, t’u jepet atyre e drejta që të gjobisin dhe të mbyllin një TV apo portal online nëse konstatohet që kanë bërë shpifje. Ky është problem shumë i madh. Pasi në radhë të parë në mënyrë arbitrare dy institucione që janë qeveritare, pavarësisht se zgjidhen nga parlamenti, që do të vendosin nëse është shpifje apo jo një gjë. Gjëja e dytë është që konteksti që jetojmë në Shqipëri është që ne vuajmë nga kontrolli që ka qeveria mbi mediat. Sot në Shqipëri media nuk është e pavarur. Regjimet ushtarake, despotike, për të kontrolluar mediat kanë dhunën. Sot në Shqipëri që të marrësh edhe ajër duhet të jesh me kryeministrin. Për fat të mirë apo të keq të kryeministrit disa të vërteta do të dalin në media. AKEP dhe AMA s’do jenë asgjë më shumë, por do mbrojnë kryeministrin, ‘policë’ të tij. Liria e mediave ka për detyrë që të mbrojë të vërtetën, popullin. Ai po shndërrohet në një mekanizëm që t’i shërbejë qeverisë. Qytetarët i bie që të ushqehen nga lajmet që prodhon qeveria. Nuk mund të pranojë qeveria shqiptare që të thuhet se; “kjo është qeveri që ka lejuar kriminelët të hyjnë në parlament”. Qeveria është problemi themelor i demokracisë. Ai ka përdorur fjalë të rënda, që s’mund t’i themi (Rama). I tha një qeni; ‘o analist’. Shqipëria është në sovranitet të kufizuar. Është një vend i pavarur për shkak të ndërkombëtarëve, sidomos të SHBA.

Lexo edhe :   Mediu: Rama si Putin, vendi është në regjim korruptiv
Lexo edhe :   Basha: Rama ka dërguar njerëz tek një ish-komandant i UÇK që t'i ofrojë para

Kur qeveritë uzurpojnë pushtet, janë në fundin e tyre. Fakti që është në tension dhe kërkon të uzurpojë, (Rama) ka pasiguri dhe kërkon që të ndalet e vërteta. Ai do të gjobisë mediat, do të kërcënojë, por s’do t’ia dalë dot. Kjo rrugë e zymtë është e dhimbshme, por ka dritë brenda. Jam i bindur se në zgjedhjet e ardhshme, sado që të bëjë kjo qeveri, s’do t’i marrë dot kurrë 71 mandate. Kjo rrugë s’ka kthim. Njerëzit hyjnë në këtë rrugë për shkak të zullumit. Zullumi këputet kur trashet, jo kur hollohet. E vërteta s’do të ndalet së thëni. Jam mahnitur vjet për një protestë të emigrantëve. Më bënë përshtypje disa fjalime të disa njerëzve. Kanë qenë deklarata konceptuale. Kishte dhe shqiptarë që janë këtu dhe thoshin; ky kryeministër nuk mund të nxjerrë zvarrë. Brenda këtij populli vlon diçka, por mund të bjerë pushteti për pika uji. Për disa pika uji kanë rënë diktatorët. Me pasojat e tërmetit kjo qeveri ka dështuar. Nuk kishte asnjë lekë në arkën e shtetit”, tha ai.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...