E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Kina nuk arrin dot objektivin në ‘zero-Covid’

Ndërsa bota lufton me variantin e ri të koronavirusit Omicron, Kina është e vendosur si kurrë më parë për të eliminuar Covid-19 brenda kufijve të saj. Por ajo nuk ka qenë në gjendje ta arrijë atë objektiv ambicioz, për shtatë javët e fundit.

Që nga 17 tetori, Kina ka raportuar të paktën një rast të transmetuar lokalisht çdo ditë.

Ndërsa ngarkesa e tij e rasteve zbehet në krahasim me ato të shumë vendeve, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të cilat mesatarisht kanë më shumë se 100.000 raste të reja në ditë, infektimet e pandërprera nënvizojnë sfidën në rritje me të cilën përballet Kina.

Për më shumë se një vit, Kina ka qenë shumë efikase në frenimin e shpërthimeve lokale me testime masive, bllokime të menjëhershme, mbikëqyrje vigjilente dhe karantina të gjera – gjatë gjithë kohës duke e mbajtur kufirin të mbyllur.

Si dëshmi e suksesit të këtyre masave, asnjë vdekje nuk është raportuar në vend që nga fundi i janarit.

Megjithatë, kohët e fundit, autoritetet kanë përdorur masa gjithnjë e më të rrepta, duke vënë në karantinë jo vetëm banorët që kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me një person të infektuar, por edhe kontakte dytësore dhe njerëz që ndodhen në të njëjtën zonë të përgjithshme pothuajse në të njëjtën kohë.

Në shtatë javët e fundit, gati 10.000 turistë u bllokuan në Mongolinë e Brendshme për një javë, pasi u vendos një bllokim mbi dhjetëra raste; Shanghai Disneyland u mbyll për shkak të një rasti të vetëm të konfirmuar që dihet se kishte vizituar parkun. Trenat me shpejtësi të lartë u ndaluan në mes të udhëtimeve të tyre për në Pekin, kur u gjetën kontakte të ngushta të rasteve të konfirmuara midis anëtarëve të ekuipazhit; dhe disa punonjës lokalë të parandalimit të Covid madje vranë kafshë shtëpiake gjatë dezinfektimit në shtëpi, ndërsa pronarët e tyre ishin larg në karantinë.

Këto masa të rrepta përfundimisht arritën të zvogëlojnë infeksionet në ato lokalitete specifike në zero – por jo për shumë kohë.

Gjatë javës së kaluar, më shumë se 300 raste janë raportuar në Mongolinë e Brendshme, këtë herë në Manzhouli, një port kyç i hyrjes në kufi me Rusinë. Qeveria lokale vendosi një bllokim të menjëhershëm dhe qyteti aktualisht po zhvillon një raund të 9-të të testimit masiv për më shumë se 150.000 banorët e tij. Por kjo ende nuk është mjaft e shpejtë në sytë e autoriteteve më të larta.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

Gjatë fundjavës, qyteti pushoi nga puna dy zyrtarë për “përgjigjen e tyre të ngadaltë dhe të dobët” ndaj shpërthimit të infeksioneve. Njëri për vonimin e transferimit dhe karantinimit të më shumë se 100 kontakteve të ngushta dhe tjetri për menaxhimin e dobët të hoteleve të karantinës, raportoi media shtetërore. Katër zyrtarë të tjerë u kritikuan për paraqitjet e tyre të dobëta.

Zyrtarët lokalë në të gjithë Kinën janë shkarkuar ose ndëshkuar për dështimin për të kontrolluar shpërthimet e Covid. Synimi për të mbajtur infeksionet në zero ka vendosur presion të jashtëzakonshëm mbi autoritetet lokale, shpesh duke i dërguar ata në mbingarkesë në vendosjen e masave të panevojshme, ndonjëherë në kurriz të shpërpjesëtimit të përçarjes së jetës së përditshme.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Ndërsa opinioni publik kinez ende duket se mbështet politikën e qeverisë për zero Covid, masat e tepërta lokale kanë shkaktuar pakënaqësi dhe kritika në disa rajone, si qyteti kufitar jugperëndimor i Ruili dhe prefektura Ili në Xinjiang.

Përveç Mongolisë së Brendshme, raste janë zbuluar gjatë javës së kaluar në qytetet më të mëdha të vendit, nga Pekini dhe Shangai në Guangzhou. Provincat e Heilongjiang, Shaanxi, Hebei dhe Yunnan gjithashtu raportuan raste.

Kina mbetet një nga vendet e fundit që përpiqet të ruajë zero-Covid, pasi pjesa tjetër e botës mëson të jetojë me virusin. Por ardhja e variantit Omicron i ka shtyrë vendet në një përleshje për të vendosur kufizime të udhëtimit – dhe nëse diçka ka forcuar vetëm qëllimin e Kinës për të mbajtur kufijtë e saj të mbyllur fort. (Deri më tani Kina nuk e ka zbuluar ende Omicronin.)

Një studim i kohëve të fundit nga matematikanët në Universitetin prestigjioz të Pekinit, ka zbuluar se Kina mund të përballet me më shumë se 630.000 infeksione Covid-19 në ditë nëse heq politikat e saj të tolerancës zero duke hequr kufizimet e udhëtimit – gjë që “pothuajse me siguri do të shkaktonte një barrë të papërballueshme për sistemin mjekësor”, thuhet në raport.

Gjatë fundjavës, Zhong Nanshan, një ekspert i lartë kinez i sëmundjeve të frymëmarrjes dhe këshilltar i qeverisë, propozoi dy kushte për heqjen e qasjes së tolerancës zero: njëri është që shkalla e vdekshmërisë së Covid-19 të bjerë në rreth 0.1%, dhe tjetra është që numri bazë i riprodhimit të Covid të bjerë midis 1 dhe 1.5.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...