E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Kina nga vendi “mbeturinave” synon kreun: Masa drastike kundër plastikës

Mbi 1 miliardë banorë dhe të gjithë pothuajse përdorin qeset plastike. Ndotja e mjedisit dhe e renditur si një nga vendet ku përdoret më shumë plastike, Kina ka marrë masa drastike. Që prej këtij viti, Kina do të ndalojë përdorimin e qeseve plastike apo ambalazheve me përmbajtje plastike. Synimi është që 2022 Kina të jetë një vend pa plastikë.

Fillimisht, qeset (të cilat nuk shpërbëhen biogjikisht) do të largohen nga përdorimi në qytetet kryesore duke filluar nga fundi  i këtij viti, ndërsa një gjë e tillë do të ndalohet në të gjitha vendet në vitin 2022.

Restorantet gjithashtu do ta kenë të ndaluar përdorimin e pipëzave për një përdorim duke nisur nga pjesa e fundit e vitit 2020.

Kina për një kohë të gjatë është duke u përballur me problemin e mbeturinave të shumta që krijohen nga popullsia prej 1.4 miliardë banorësh.

Vetëm gjatë vitit 2017, në Kinë janë mbledhur 215 milionë tonë mbeturina nga sektori  i amvisërisë. Në anën tjetër, nuk dihet se sa prej tyre janë ricikluar.

Kina krijoi më së shumti mbeturina të plastikës në vitin 2010, plot 60 milionë tonë, ndërsa në vendin e dytë u renditën Shtetet e Bashkuara me 38 milionë tonë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...