E diel, 31 Maj, 2020
15 C
Tirana

“Këtu jemi më të sigurt”, çfarë thonë italianët e izoluar në Shqipëri

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Italia po njeh disa nga ditët më të zeza në historinë e saj, teksa çdo ditë qindra njerëz humbin jetën nga koronavirusi.

Në të gjithë Evropën janë mbyllur thuajse të gjitha udhëtimet, teksa shumë shtetas kanë mbetur të izoluar në vende të tjera, larg vendit të origjinës.

I tillë është edhe rasti i italianëve në vendin tonë, të cilët në këto kohë krize nuk janë kthyer në vendin e tyre.

Konsullata Italiane e Gjirokastrës ka qenë gjatë gjithë këtyre ditëve në komunikim të vazhdueshëm me partnerët italianë të rajonit jugor.

Konsulli italian i nderit në Gjirokastër, Teodor Bilushi thotë se shërbimet diplomatike italiane po mbajnë kontakte të vazhdueshme me shtetasit italianë. Por në ndryshim nga shumë raste kur është kërkuar riatdhesimi në Shqipëri, italianët janë ndier më të sigurt dhe ata janë duke zbatuar rregullat e vendosura nga qeveria shqiptare.

“Ka disa familje italiane në Jug të Shqipërisë, 6 të tilla janë në Sarandë. Unë mbaj kontakte të vazhdueshme me ta dhe të gjithë do të qëndrojnë këtu sepse ndihen më të sigurt. Italianët që gjenden në jug janë kryesisht të moshuar. Ata mbajnë kontakte të përditshme me familjet e tyre por deri tani nuk kanë kërkuar të riatdhesohen, jo përpara se situata të përmirësohet.

Lexo edhe :   COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ne e përshëndesim solidarizimin e gjerë që kanë treguar qytetarët, shoqatat dhe institucionet vendore në Gjirokastër dhe qytete të tjera të jugut. Kemi parë flamurin italian të valëvitet nga kalaja e Gjirokastrës, me qindra statuse mbështetëse nga qytetarë të thjeshtë dhe kjo është një periudhë që Italia do ta kujtojë gjatë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT