E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Kërcënimi nga Omicron/ Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit

Varianti i koronavirusit Omicron, ka nxitur një valë të re të kufizimeve të udhëtimit dhe mbylljeve të kufijve ndërsa vendet përpiqen të identifikojnë rastet e llojit potencialisht më të transmetueshëm.

Këto janë zhvillimet kryesore më të fundit:

Japonia përmbys embargon e fluturimeve: Tokio anuloi të enjten një ndalim për pranimin e rezervimeve të reja për fluturimet hyrëse. Ministria e Transportit e Japonisë kishte kërkuar nga linjat ajrore që të refuzonin rezervimet për fluturimet ndërkombëtare në vend, por kryeministri Fumio Kishida më vonë tha se kishte udhëzuar ministrinë të rishqyrtonte, pa marrë parasysh nevojën e qytetarëve japonezë për t’u kthyer.

Bisedimet e krizës në Gjermani: Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe pasardhësi i saj i mundshëm po mbajnë bisedime për krizën e koronavirusit, me liderët rajonalë të enjten. Ka të ngjarë të bien dakord për kufizime më të ashpra – shumë prej të cilave janë vendosur të synojnë njerëzit e pa vaksinuar.

Rasti i parë në SHBA: Shtetet e Bashkuara i janë bashkuar një numri në rritje të vendeve që kanë konfirmuar rastet e Omicron. Rasti u identifikua në Kaliforni, në një person që udhëtoi nga Afrika e Jugut përpara se të vendoseshin kufizimet e udhëtimit.

Mandati i maskave në SHBA: Administrata Biden do të zgjasë kërkesat ekzistuese për udhëtarët që të mbajnë maska ​​në aeroplanë, autobusë, trena dhe varka, si dhe në aeroporte dhe qendra të tjera transporti deri në muajin mars.

Apeli i shefit të OKB-së: Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ndalimet e përhapura të udhëtimit në vendet e Afrikës Jugore për shkak të frikës së variantit Omicron, ishin të ngjashme me “aparteidin e udhëtimit”. Ndalimet ishin “të papranueshme”, shtoi ai.

Këshilla e udhëtimit të OBSH-së: Organizata Botërore e Shëndetësisë këshilloi njerëzit në grupe të caktuara me rrezik më të lartë të kontraktimit të Covid-19 – përfshirë të pa vaksinuarit dhe ata mbi 60 vjeç – të shtyjnë udhëtimin në zonat me përhapje të komunitetit, në përgjigje të variantit të ri.

Lexo edhe :   Studimi për Sputnik V: Nivele të larta të antitrupave krahasuar me Pfizer!
Lexo edhe :   E mundi Covid-19, ndahet nga jeta aktori i njohur i humorit

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...