E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Këngëtarja/ Beyonce, 16 fakte mbi “Queen Bee”

Beyonce është një këngëtare, kompozitore, balerinë dhe aktore amerikane. Ajo u lind dhe u rrit në Hjuston, Teksas dhe si fëmijë interpretoi në shumë konkurse këndimi dhe kërcimi. Ajo u bë e famshme në fund të viteve 1990 si këngëtarja kryesore e grupit R&B ‘Destiny’s Child’.

 1. Kur ishte 7 vjeç, Beyonce mundi adoleshentë të moshave 15 dhe 16 vjeç në një shfaqje talentesh me këngën “Imagine” të John Lennonit.
 2. Gjatë rritjes së Destiny’s Child, ajo përjetoi një periudhë depresioni. Kjo erdhi nga një kombinim i vëmendjes së medias dhe orari intensiv i punës.
 3. Ajo është femra më e nominuar në historinë e Grammy-t dhe ka fituar 22 çmime, si artiste solo dhe me Destiny’s Child, deri më tani në karrierën e saj.
 4. Ndikimi i saj më i madh muzikor është Michael Jackson, të cilin ajo e studioi dhe e imitonte kur ishte e re. Ajo shkroi në faqen e saj të internetit në përvjetorin e pestë të vdekjes së tij: “Michael Jackson më ndryshoi dhe më ndihmoi të bëhesha artistja që jam. Faleminderit Michael.”
 5. Teksa rritej, fëmijët në shkollë e ngacmonin për veshët, duke i thënë se i ka më të mëdhenj se koka.
 6. Emri i saj është një version i modifikuar i mbiemrit të nënës së saj Tina, Beyince. Nga ana e mamasë së saj, Beyonce ka një përzierje prejardhjeje afrikane, franceze, amerikane dhe irlandeze. Ajo është gjithashtu një pasardhëse e udhëheqësit akademik Joseph Broussard, i konsideruar një hero në luftërat franko-indiane të shekullit të 18-të.
 7. Në fillim të viteve 2000, ajo krijoi një alter ego me emrin Sasha Fierce për t’i kujtuar vetes se karakteri i saj skenik është ndryshe nga sa është në të vërtetë. Sidoqoftë, në vitin 2010, Beyonce pranoi se nuk kishte më nevojë të bënte dallime sepse ishte më e madhe dhe kishte një ndjenjë më të fortë identitare.
 8. Në vitin 2007, ajo u shfaq në kopertinën e Sports Illustrated’s Sëimsuit Issue, duke e bërë atë të parën jo-modele dhe jo-sportiste që doli në kopertinën e revistës.
 9. Numri i saj i preferuar është 4-a. Ajo e titulloi albumin e saj të katërt “4”, nëna e saj dhe Jay-Z kanë lindur në ditë 4 dhe ajo dhe Jay-Z tatuazhuan gishtat e unazës me numrin romak.” IV “.
 10. Në vitin 2010, ajo u emërua gruaja më e bukur në botë nga revista People.
 11. Talenti i Beyonces u zbulua kur ajo ishte 8 vjeç. Mësuesja e saj zbuloi se kur ajo këndonte, mund të arrinte të gjitha notat e larta.
 12. Ajo shërbeu si ambasadore e Ditës Botërore të Humanitetit 2012.
 13. Beyonce themeloi Qendrën e Kozmetologjisë Beyonce në organizatën jofitimprurëse Phoenix House në Brooklyn, New York.
 14. “Ikona” e saj përsa i përket stilit është modelja britanike Kate Moss.
 15. Kur ishte 8 vjeç, ajo u takua me shoqet e ardhshme të grupit Destiny’s Child, Kelly Rowland dhe LaTavia Robertson, në një audicion.
 16. Disa nga pseudonimet e saj janë Bej B, Queen Bee (Mbretëresha Bletë) si dhe Princesha e Popit.

/Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...