E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

SHBA/ 14 ditë pas shembjes së ndërtesës në Florida, asnjë shenjë të mbijetuari

Kërkimi për viktima në pallatin e shembur në Miami janë sot në ditën e 14-të. Më shumë se 100 njerëz rezultojnë ende të zhdukur dhe autoritetet duken gjithnjë e më pesimiste.

Të martën, ekipet gërmuan nën rrënoja, duke mbushur kova që kalonin përgjatë një linje për t’u zbrazur dhe që më pas ktheheshin për t’u mbushur përsëri, aty ku dikur qëndronte ndërtesa Champlain Toëers në Surfside.

Grupet e shpëtimit nuk kanë gjetur shenja të të mbijetuarve, dhe megjithëse autoritetet thanë se misioni i tyre ishte akoma i drejtuar tek gjetja e njerëzve të gjallë, ata dukeshin gjithnjë e më pesimistë.

Askush nuk është shpëtuar nga rrënojat e ndërtesës së shembur që në orët e para pasi ndërtesa u shemb më 24 qershor, kur shumë prej banorëve ishin në gjumë.

Bilanci deri më tani: 28 viktima

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...