E hënë, 26 Tetor, 2020
11 C
Tirana

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin për sulmin ndaj tij. E ndërsa grupi hetimor beson se ngjarja ka ndodhur për qëllime hakmarrje. Preng Gjini, vëllai i të cilit u vra dy vite më parë në atentat në Rrëshen shprehet se nuk ka hasmëri me asnjë familje.

Por tashmë Prokuroria ka një të dyshuar për atentatin me lëndë shpërthyese që iu bë Preng Gjinit, mbrëmjen e 15 shtatorit në Tiranë. Gazetari Artan Hoxha, i ftuar në studion e “Abc News”, dha disa detaje të tjera lidhur me këtë ngjarje të rëndë.

Sa i përket të dyshuarit, për vendosjen e lëndës plasëse, Hoxha thotë se ekzekutorët nuk kanë lidhje direkt me urdhëruesit. “Është identifikuar një person që dyshohet të ketë lidhje të me grupin e ekzekutorëve dhe me porositësit…Ekzekutorët nuk kanë lidhje direkt me urdhëruesit.

Kanë zgjedhur persona që nuk i njihte. E dinë kush është, është shpallur në kërkim. Nuk e kanë ndaluar, por e kanë të qartë kush është. Ka dëshmi që e identifikojnë. Në momentin që kanë qenë afër lokalit, nuk ka folur shqip mirë, ka folur në italisht. Ka lëvizur pak para se objekti të çohet nga tavolina.”

Sa i përket lëndës plasëse të vendosur në automjetin që shpërtheu, gazetari Artan Hoxha thotë se në këtë rast nuk kemi të bëjmë me një minë me celular, por një minë të komanduar nga një rreze prej 100-150 metrash distancë.

Lexo edhe :   Beteja Presidenciale për kushtetutshmerinë e zgjedhjeve

“Ajo minë është vendosur atë ditë. Informacioni dhe mbikëqyrja ka qenë shumë e madhe. Krimi i organizuar është ky, e kanë ditur që lëviz me makinën e nipit kur vjen në Tiranë, rri në krahun e pasagjerit. Hetimet duken pozitive, kanë marrë një drejtim të duhur”.

Lexo edhe :   Beteja Presidenciale për kushtetutshmerinë e zgjedhjeve

Sipas tij, kemi të bëjmë me një specialist që ka dalë në qarkullim me këtë lloj aftësie, pasi nuk është aspak e lehtë që të montosh minat.

“Unë dyshoja që ishte minë me celular, por është një minë e aktivizuar me një pajisje tjetër. Që funksionon deri në 100-150 metra. Ai që ka aktivizuar minën ka qenë aty. Të jep mundësinë që e sheh lëvizjen dhe mban distancë që mos ta pësojë edhe vetë. Minë e përgatitur me një pajisje, të ngjashme me pultin e makinave. Pra kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim me këtë lloj aftësie. Nuk është kollaj të montosh minat. Kjo ka bërë që autorët të japin një të dhënë të re për hetimin. Personi ka qenë në perimetër të afërt. Monitoruesit duhet të jenë të kujdesshëm që të zbulojnë detajin mes turmës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministri i LSI-së firmosi për inceneratorët, flet Monika Kryemadhi

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh se LSI...

Nënkryetari i Vetëvendosjes: Shumë shpejt, Vjosa Osmani presidente e Kosovës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, komentoi se si do jetë Kosova pas Hashim Thaçit, për të cilin flitet se do i konfirmohet aktakuza...

Topalli me parti të re? Nishani: Do doja të jepte kontribut në PD

Partia Demokratike ka marrë jo pak goditje nga brenda gjatë viteve të fundit, ku shumë figura të rëndësishme janë larguar, duke krijuar edhe fraksione...

Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Një 33-vjeçare është vetëvrarë me armë zjarri në zonën e Shkozës në Tiranës. E reja e identifikuar si Marsilda Hysa ka qenë në gjendje të...

Do luajë ndaj Barcelonës në Champions? Ja çfarë ka bërë Ronaldo

Kristiano Ronaldo postoi  një foto në “Instagram” ku festonte: “Siiiii”. Për juventinët u duk sikur portugezi kishte marrë përgjigjen e tamponit negativ, pas infektimit me...