Ekonomi

Këmbimi valutor/Zhvlerësohet dollari, Euro nuk ndryshon

               Publikuar në : 15:27 - 15/03/19 marsela

Fundi i javës ka sjellë luhatje në tregjet e këmbimit valutor. Sipas të dhënave nga Credins Bank, Dollari amerikan i cili ka pasur rritje dhe qëndrueshmëri kohët e fundit këtë të premte ka rënë në kuotën e 110 lekëve, duke u ulur kështu me 0.3 pikë krahasuar me mërkurë.

Paundi ka ana tjetër pas votimit Brexit duket sa e ka rimarrë disi veten duke u rritur kështu me 0.7 pikë. Sterlina këmbehet sot në pikat e këmbimit valutor me 145.5 lekë.

Monedha e eurozonës nuk ka pësuar ndryshime nga dita e mërkurë duke vazhduar kështu të qëndrojë në kuotën e 124.5 lekëve.

Për sa i përket monedha të tjera ndërkombëtare, duhet thënë se lëkur ka rifituar terren të plotë. Dollari australian këtë të premte është ulur me 0.1 pikë duke arritur kuotën e 77.5 lekëve, po ashtu edhe Dollari kanadez ka rënë me 0.2 pikë duke arritur në kuotën e 82.2 lekëve.

Pas nuk ngelet as franga zvicerane e cila është zhvlerësuar përballë lekut me 0.2 pikë duke u këmbyer ditën e sotme në kuotën e 109 lekëve./Scan

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT