E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Video/Ja kush janë 10 linjat ajrore më të sigurta në botë

10-Etihad Airways (Emiratet e Bashkuara Arabe). Nisi aktivitetin në vitin 2003. Deri tani nuk ka pasur viktima apo aksidente.

9-Lufthansa (Gjermani). Pavarësisht volumit të madh të fluturimeve, aksidenti i fundit në këtë linjë ka ndodhur në vitin 1993, me pasojë vdekjen e 2 pasagjerëve.

8-Cathay Pacific (Hong Kong). Shquhet për siguri. Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1972.

7-Air Canada (Kanada). Aksidenti i fundit fatal, ka ndodhur në vitin 1983.

6-Emiratet (Emiratet e Bashkuara Arabe). Ka një flotë prej 200 avionësh. Shquhet për luksin dhe rehatinë që u ofron pasagjerëve. Asnjë aksident.

5-EVA Air (Tajvan). Në historinë e saj 26-vjeçare, nuk ka pasur asnjë aksident me pasojë vdekjen.

4-British Airways (Mbretëria e Bashkuar). Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1976.

3-Air New Zelanda (Zelanda e Re). Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1979.

2-Finnair – Finlandë. Në 96 vite ekzistencë, kjo linjë ka regjistruar vetëm dy aksidente, më 1961 dhe 1963.

1-Qantas Airways Limited (Australi). E themeluar në vitin 1920. Aksidenti i fundit vdekjeprurës, ndodhi në vitin 1951.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...