E mërkurë, 15 Korrik, 2020
17 C
Tirana

Karantinë e lokalizuar

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Zani Çaushi kërkon lirim me kusht

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Myrteza Çaushi, i njohur ndryshe se Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht. Çaushi, i cili aktualisht vuan dënimin...

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Nga: Eduard Zaloshnja

Disa vende po ndjekin ose planifikojnë të ndjekin së afërmi strategjinë e karantinimit të lokalizuar, në përgjigje të pandemisë COVID 19. Japonia sot deklaroi vendosjen e karantinës strikte në prefekturën e tetë, ndërkohë që prefekturat e tjera kanë kufizime më të buta. Vuhani në Kinë doli nga karantina vetëm para disa ditësh, ndërkohë që pjesa tjetër e vendit kishte disa javë që kishte dalë nga karantina. Qyteti i Nju Jorkut u fut i pari në karantinë, ndërkohë që shumë qytetete të tjera në SHBA ende nuk janë futur. E kështu me rradhë…

Në Shqipëri, deri në 31 mars, Bashkia e Tiranës ishte “lokomotiva” e rasteve të reja me Covid-19. Nga 2 rastet e para në 9 mars, shkoi në 140 raste gjithsej më 31 mars – një rritje 70-fish brenda 21 ditësh. Sidoqoftë, gjatë prillit, rritja e rasteve të reja në bashkinë Tiranë është ngadalësuar ndjeshëm – rritja mesatare ditore ka qenë 4.5% në ditë.

Nga 1 prilli, dy bashki kanë patur një rritje eksponenciale të rasteve të reja – Shkodra dhe Hasi. E para ka shënuar një rritje mesatare ditore të rasteve të reja prej 65% në ditë, ndërsa e dyta mesatarisht 46% në ditë. Kjo gjë ka bërë që kurba e rasteve të reja në rang kombëtar të mos i afrohet ditës me zero raste të reja (shihni grafikun 1).

Lexo edhe :   Foshnja e parë e infektuar në Kosovë, fiton betejën me virusin

Në qoftë se Shkodra dhe Hasi nuk do të kishin pasur raste të reja gjatë prillit (si shumë bashki të tjera në vend), kurba e rasteve të reja do t’i ishte shumë pranë ditës me zero raste të reja (shihni grafikun 2).

Krahasimi i këtyre dy grafikëvë ngacmon pyetjen: A mos duhet që edhe Shqipëria (si vende të tjera) të përdorë strategjinë e karantinimit të lokalizuar? Kuptohet që kjo strategji e re mund të vihet në zbatim kur 59 nga 61 bashkitë e vendit nuk shënojnë më raste të reja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...