E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Kamberi ia thotë Vuçiçit në sy: Keni vrarë popullsinë shqiptare në Kosovë

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka debatuar me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, gjatë seancës së sotme plenare. Gjatë fjalës së tij, Kamberi u shpreh se Publiku serb duhet ta dijë se vrasjet e popullsisë shqiptare ishin kryer dhe forcat serbe kryen sulme të përhapura dhe të organizuara ndaj shqiptarëve.

Kamberi tha se Serbia po punon sistematikisht në margjinalizimin e pakicave shqiptare dhe ai e shprehu atë si një kundërshtim. Sipas tij, Serbia ka probleme me fqinjët e saj dhe marrëdhëniet me Shqipërinë do të varen nga marrëdhëniet me Kosovën.

Gjatë seancës, Vuçiç paraqiti Raportin për punën e Zyrës për Kosovën dhe Metohinë në periudhën nga maji 2019 deri në qershor të këtij viti, si dhe Raportin mbi procesin e negociatave me institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes në Prishtinë nga maji 2019 deri më 15 qershor të këtij viti.

Pjesë nga fjala e Kamberit në Kuvendin e Serbisë

Si anëtar i popullit shqiptar, unë shoh një perspektivë në BE, por edhe në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Formula për bashkëjetesën e popujve ballkanikë është mirëkuptimi, gjithçka tjetër çoi në konflikte të përgjakshme. Sidoqoftë, besoj se dialogu i Brukselit shprehu interes të dobët për çështjen.

Gjuha e urrejtjes dhe riciklimi i termave nga vitet 1990 nuk kanë vend në dialog. Unë e kuptoj që Serbia përfaqëson interesat e saj, por Serbia duhet të kuptojë që ju jeni duke negociuar me njerëz, fëmijët e të cilëve u vranë nga Akrepat Serbë. Sot duhet të kuptohet se pavarësia e Kosovës është rezultat i prishjes së Jugosllavisë. Publiku serb duhet ta dijë se vrasjet e popullsisë shqiptare ishin kryer dhe forcat serbe kryen sulme të përhapura dhe të organizuara ndaj shqiptarëve.

Duhet të theksohet se satanizimi dhe fyerja e përditshme e shqiptarëve dhe e Kosovës nuk është në favor të dialogut. Deklarata e Pavarësisë nuk e shkeli Rezolutën. Ju, President, u distancuat nga Vuk Jeremic dhe vendimet e tij të atëhershme në negociata, dhe Unë mendoj se ju duhet të distancoheni. Sot, Serbia ka probleme me fqinjët e saj, me Malin e Zi, Kroacinë dhe marrëdhëniet me Shqipërinë do të varen nga marrëdhëniet me Kosovën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...