E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Italia hyn në zonën e verdhë, hapen baret e restorantet

Një lajm i mirë vjen për Italinë, pas shifrave tragjike me të infektuar dhe pacientëve që humbën betejën me Covid-19. Vendi po hyn në të ashtuquajturën zonë e verdhë e përforcuar.

Të dhënat e reja të monitorimit mbi infeksionet Covid në shtetin fqinj nuk janë publikuar ende, por pritet që të lehtësohen disa nga masat kufizuese.

Sipas “TGCOM”, pas dy ditëve, qytetarët italianë mund të lëvizin brenda rajoneve, por duke respektuar shtetrrethimin nga ora 22:00 deri në orën 05:00. Po kështu do ketë qarkullim tek baret e restorantet, e ku bizneset më në fund mund të marrin frymë. Pritet që të rihapen deri në orën 18:00 baret dhe restorantet. Po ashtu edhe dyqanet mund të qëndrojnë të hapura deri në orën 20:00.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...