E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Itali/ Shkon në 100 numri i mjekëve që kanë humbur jetën nga koronavirusi

Një lajm i keq vjen nga Italia, teksa raportohet se ka shkuar në 100 numri i viktimave nga koronavirusi në mesin e mjekëve.

Presidenti i shoqatës së mjekëve FNOMCEO-s, Filippo Anelli deklaroi se bëhet fjalë për një mjeke 62-vjeçare nga Venecia.

“Viktima e fundit ishte një 62-vjeçare, e cila ishte mjeke familjeje në Mira, një qytet në provincën e Venecias. Çdo viktimë ka lënë një mbresë të thellë në zemrën e secilit mjek italian. Mangësitë dhe dobësitë organizative janë të vështira për t’u kuptuar dhe madje edhe më të vështira për t’u arsyetuar në dritën e këtyre numrave tragjikë”, tha ai.

Deri më tani në Itali janë regjistruar rreth 140 mijë raste infektimi, ku 10% e tyre janë personel mjekësor.

Italia mban vendin e parë për numrin më të madh të viktimave nga COVID-19, (17,669), teksa nuk është publikuar ende bilanci ditor për sot.

Sa i përket numrit më të madh të të infektuarve, Italia mban vendin e tretë, pas SHBA-ve (435,941) dhe Spanjës (152,446).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...