E martë, 26 Janar, 2021
9 C
Tirana

Itali/ Gjenden valixhe me trupa të copëtuar, dyshohen se janë shqiptarë

3 valixhe me trupa të copëtuar të dy personave janë gjetur në Itali.

Sipas mediave italiane, në njërin prej trupave është zbuluar një tatuazh spirancë me emrin e një qyteti shqiptar poshtë. Ky detaj do i shërbejë hetuesëve si provë për indetifikimin e dy viktimave.

Hetuesit kanë hapur dosjet e personave të zhdukur, për krahasimin e informacioneve të gjetura në trupat e tyre të copëtuar.

Një lidhje e mundshmë mund të jetë më çiftin shqiptar, Shpëtim dhe Teuta Pasho, të cilët u zhdukën në Itali vitin në 2015, ndërsa zhdukja e tyre ka mbetur ende enigmë.

Siç shkruan media italiane, në fillim të nëntorit 2015, një çift shqiptarësh, Shpëtimi dhe Teuta Pasho, 54 dhe 52 vjeç, të cilët kishin arritur në Itali, u zhdukën në më pak se një muaj.  Ata jetonin në Shqipëri dhe vinin shpesh në Toskanë, ku jetonin fëmijët e tyre. I vetmi informacion lidhur me ngjarje  e rëndë, është telefonata që mori vajza e tyre nga një numër anonim në të cilën nëna e saj i tha se nuk donte të kërkohej nga askush.

Alarmin për zhdukjen e çiftit shqiptar e dha vajza e tyre Dorina, e cila publikoi në rrjetet sociale foton e nënës dhe babait të saj për të kërkuar ndihmë dhe për t’i gjetur ata.

Sipas hetuesëve, viktimat e kësaj vrasjeje makabre, mund të kenë lidhje me çiftin Pasho. Sipas policisë italiane, në kohën e ngjarjes  së rëndë, i biri i çiftit arrestua në Itali për veprën penale të trafikimit të drogës, gjë e cila mund të jetë një tjetër pistë hetimi.

Eshtrat e gjetura ishin mbështjellë brenda valixheve, të gjitha të lidhura me shirit ngjitës. Këmbët e gruas u gjetën në një valixhe, ndërsa pjesa e sipërme e trupit të saj në një valixhe tjetër.

Lexo edhe :   ''Do të prezantoj me Presidentin''/ Meta reagon për përgjimet e 'Ndranghetas'

Valixhet ishin rreth dhjetë metra larg njëri-tjetrit dhe duket se ishin hedhur nga një makinë në lëvizje. Policia italiane po kërkon edhe për një valixhe tjetër, që mendohet se do të ketë pjesët e tjera të trupit të gruas.

Lexo edhe :   ''Do të prezantoj me Presidentin''/ Meta reagon për përgjimet e 'Ndranghetas'

Pjesët e trupit të burrit, mendohet se i përkasin një personi të moshës rreth 46 vjeç. Trupi i tij është gjetur i ndarë në copa, dhe i çarë në fyt. Mendohet se vrasjet mund të jenë bërë më shumë se një vit përpara. Ndërkohë, vijojnë akoma hetimet për të gjetur ndonjë valixhe tjetër me trupa viktimash.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...

Kreshnik Spahiu: Ndragheta nuk hyn tek ne sepse ka frikë nga mafia shqiptare

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka dhënë një ide tjetër lidhur me përgjimet e antimafias për lidhjet e Ndrangheta-s me mafien shqiptare. Sipas tij, Ndrangheta...

Aksident në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë (Emri)

Një aksident i rëndë nga ndodhur në qytetin e Vlorës, ku për pasojë ka humbur jetën një punonjë i policisë. Në aksident janë përfshirë dy...