E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Ish-ministri i Jashtëm tregon ‘krisjen’ midis Berishës dhe Erdogan në 2009-ën

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo teksa ka komentuar marrëdhiniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Turqisë, solli në vëmendje krisjen mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe homologut të tij turk asokohe, Rexhep Tajip Erdogan, i cili tashmë mban postin e Presidentit.

I ftuar në emisionin ”Real Story”, Milo deklaroi se kur Erdogan ka ardhur për të mbajtur fjalën në Kuvend në vitin 2009, Berisha nuk ka marrë pjesë në seancë.

Sipas tij, kishte një pakënaqësi të ndërsjelltë mes të dy liderëve dhe Berisha protestoi me mungesë në seancë.

Paskal Milo: ”Të gjitha qeveritë shqiptare pas vitit 1990 kanë pasur marrëdhënie miqësire korrekte, me pak ulje –ngritje nga individë të caktuar politikë, por Turqia nga objektivat që ka në Ballkan e Shqipëri e mirëkupton pozitën ndërkombëtare delikate të Shqipërisë. Marrëdhëniet Erdogan-Berisha të asaj kohe ishin të shkëlqyera, por kur Erdogan ka ardhur për të mbajtur fjalën në Kuvendin e Shqipërisë në 2009, Berisha nuk ka marrë pjesë në seancë. Dhe kjo është mbajtur shënim atëhere. Kur ka ardhur Erdogan, ka përshëndetur Kuvendin e Shqipërisë, dhe e di që atëhere u komentua mungesa e Berishës. Me duket se pati pakënaqësi të ndërsjelltë, dhe Berisha protestoi duke mos ardhur në seancë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...