E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Ish-ambasadori Tarifa: Amerikanët s’e duan Berishën, Escobar mbështet Bashën

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Fatos Tarifa, teksa ka komentuar situatën brenda PD-së, thekson se vizita e Gabriel Escobar nuk është e rastësishme. Për të, vizita e të dërguarit të Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, mbart mesazhe të qarta.

Kështu u shpreh në studion e “Dita jonë” ish-ambasadori ynë në SHBA, Fatos Tarifa. Duke analizuar situatën brenda PD-së, Tarifa shprehet se fakti që Escobar do të takojë dhe Bashën, tregon që Uashingtoni njeh atë si lider të opozitës.

Një mesazh po kaq i qartë është edhe lënia jashtë agjende e presidentit Meta. Gabriel Escobar do të takohet me liderin e opozitës, dhe ai që njeh Uashingtoni është Basha. Kreu i PD-së zyrtarisht do të marrë një mbështetje nga SHBA-ja, por për Tarifën, kjo nuk e bën më të fortë brenda partisë së tij.

“Vizita tani nuk është e rastësishme dhe duke parë mesazhet në Shkup, janë të ngjashme me ato në Tiranë dhe me rrethanat që Tirana ka me krizën që ka PD-ja sot.

Fakti që Escobar do të takojë dhe Bashën, tregon që Uashingtoni njeh atë si lider të opozitës. Basha nuk ka qenë ndonjëherë lider i fortë, tani është dobësuar më shumë se kurrë. Fakti që lihet jashtë presidenti, edhe ky është një mesazh.

Ai do të takohet me liderin e opozitës, dhe ai që njeh Uashingtoni është Basha. Merr zyrtarisht një mbështetje nga SHBA-ja, por kjo nuk e bën më të fortë brenda partisë së tij. Veçse një mesazh më të fortë mund të marrin ndjekësit e Berishës, që Berisha nuk është njeriu që SHBA-ja do në krye të opozitës shqiptare. Fakti që vizita kryhet dy ditë para Kuvendit të Berishës, është një mesazh për opozitën, për qeverinë dhe për atë pjesë të elektoratit që voton PD-ja, dhe në këtë moment i janë ngjitur Berishës nga pas”.

Lexo edhe :   Përplasjet në PD dhe "non grata", Hajdari komenton deklaratat e Escobar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...