E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Informacionet ‘sekrete’ trembin Berishën

Ish-kryeministri Berisha u alarmua pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha, se është njohur me informacione sekrete nga amerikanët për aferat e tij. Në mbledhjet që ka pasur me deputetët dhe krerët e degëve në fundjavë, Basha i ka dërguar mesazh të koduar Berishës, duke thënë se largimi nga grupi është në të mirë të tij dhe familjes së tij. Çfarë di Basha, që nuk i dinë të tjerët?

Kryedemokrati Basha përjashtoi Berishën nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, në kufijtë e limitit kohor, një ditë përpara se të mbahej legjislatura X e Kuvendit. Basha dekalaroi se këtë vendim e mori në mënyrë personale, pasi sipas tij, nuk donte të nxiste përçarje në parti.

Por teksa gjakrat janë ndezur, ish-kandidatja për kryetare e PD-së, Edith Harxhi, ka hedhur shashkën e radhës. Ajo ka thënë se Berisha i ka ditur të gjitha, por nuk është në gjendje të shpjegojë arsyen pse e ka justifikuar. Ajo e konsideron nul vendimin më të fundit të Lulzim Bashës për të përjashtuar nga grupi i PD-së, liderin historik të së djathtës, Sali Berisha.

Sinjalet janë se DASH ka prova të forta, ku përmendet sidomos familja dhe fëmijët e Berishës dhe deklarata e Bashës ka ndryshuar totalisht aksionin e ish-kryeministrit. Ndonëse ka deklaruar se do nisë aksionin për rrëzimin e Bashës, duket qartë se deputetët dhe baza janë udhëzuar të mos ndërmarrin asnjë hap, çka tregon se Berisha është i trembur dhe ato që di Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...