E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Inagurohet biblioteka “Fundjavë Ndryshe”, i pranishëm ambasadori austriak

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

“Fundjavë Ndryshe” inaguroi ditën e sotme hapjen e bibliotekës në Qendrën e Solidaritetit, e cila do të jetë në shërbim të qytetarëve, dhe specifikisht njerëzve në nevojë. Qëllimi i ndërtimit të bibliotekës, lidhet me konceptin që Fundjavë Ndryshe ka për ta parë edukimin si zgjidhjen më të mirë të problemit të varfërisë.

“Zgjidhja përfundimtare e njerëzve që janë në nevojë  është edukimi. Ne mund t’i ndërtojmë shtëpinë dikujt, por ajo është e përkohshme. Na duhet të investojmë edhe ne edukimin e tyre e në të ardhmen. Në mënyrë që nesër të kemi një komunitet më të mirë,” tha në fjalën e tij, drejtuesi i fondacionit Arbër Hajdri.

Ky aktivitet u zhvillua në praninë e ambasadorit të Austrisë, z.Christian Steiner, si dhe drejtorit të përgjithshëm të kompanisë SIGMA, z. Klaidi Çitozi.

“Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu për një aktivitet bamirësie. Iu uroj për këtë nismë. Është shumë e rëndësishme që kompanitë që punojnë në Shqipëri, të ndihmojnë edhe njerëzit në nevojë. Urime që përzogjdhët “Fundjavë Ndryshe”, e cila ka ngritur një qendër impresionuese këtu në Tiranë, për një kohë shumë të shkurtër përgjatë këtyre muajve. “Fundjavës Ndryshe” dhe kompanisë “Sigma” i uroj shumë suksese në të ardhmen,” u shpreh ambasadori Steiner.

Bashkëpunimi i kompanisë SIGMA me Fundjavë Ndryshe ka nisur prej disa vitesh, ku stafi i SIGMA ka kontribuar për të ndihmuar një sërë rastesh të familjeve në nevojë. Por fokusi i bashkëpunimit ka qenë gjithnjë edukimi. Para pak kohësh, u zhvillua një projekt për të ndihmuar një grup fëmijësh në fshatin Mamël, ku SIGMA kontribuoi dhe u siguroi atyre transportin për në shkollë.

Lexo edhe :   Hajdari: ''Fundjavë Ndryshe'', në pritje të lejes së ndërtimit që në janar

Kontributi social i SIGMA u vlerësua me cmimin Gunther Geyer, në vlerën prej 20.000 Euro, të cilat SIGMA vendosi ti dhurojë për bibliotekën e Fundjavë Ndryshe.

Lexo edhe :   Hajdari: ''Fundjavë Ndryshe'', në pritje të lejes së ndërtimit që në janar

“Me Fundjavën kemi bërë disa projekte, edhe gjatë pandemisë kemi ndihmuar me paketa ushqimore me qindra familje. Por, besoj që ky është projekti më i bukur. Njerëzit kanë nevojë edhe të ushqejnë shpirtin e mendjen. Ky është hapi I parë që po hedhim në këtë drejtim e besoj projekte të tjera interesante do të pasojnë,” përfundoi drejtori i përgjithshëm i “SIGMA”, z.Çitozi.

Bamirësia nuk të varfëron!

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...