E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën e Arabisë. Bëhet me dije se teknologjia do të jetë gjysmë automatike, e cila do të testohet për rastet e pozicionit jashtë loje. Shefi i Arbitrave, Pierluigji Kolina e ka cilësuar shumë të rëndësishme për të ardhmen e futbollit.

Kolina ka thënë se kjo teknologji është shumë e rëndësishme, për rastet e dyshimta gjatë lojës. Vendimi në fjalë do të merret duke u bazuar nga pozicioni i lojtarit, por dhe nga përfshirja e tij në aksion.

“Teknologjia është shumë e rëndësishme për rastet e dyshimta gjatë lojës. Vendimi do të merret duke u bazuar nga pozicioni i lojtarit, por dhe nga përfshirja e tij në aksion”. Për të gjithë ata që janë të interesuar se si do të funksionojë kjo teknologji, raportohet se do të instalohen kamera në tarracën e çdo stadiumi.

Të dhënat e marra nga videot, do t’i dërgohen menjëherë dhomës së vëzhgimit. Vija e pozicionit jashtë loje do të llogaritet, dhe rezultati do të jepet në kohë reale. Arbitri pastaj do të thërritet në VAR për të shqyrtuar rastet e dyshimta. Kjo teknologji do të implementohet si fillim në Kupën e Arabisë 2021, dhe pritet të jetë një ndihmë e madhe në zbardhjen e rasteve deçisive.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...