E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Lionel Mesi hyn në histori, fiton “Topin e Artë” nr.7

Lionel Mesi mbetet numri një i futbollit botëror, madje duke thyer rekorde e duke hyrë në histori si fituesi më i madh i kësaj loje në planin individual. Lionel Mesi është fitues i çmimit të madh “Topi i Artë”, dhënë nga revista “France Football” mbrëmjen e djeshme në një ceremoni gala, në një nga ambientet e teatrit kryesor të Parisit.

Ky është trofeu i shtatë për “Pleshtin”, i cili e ka fituar më parë “Topin e Artë” edhe në vitet 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 dhe 2021. Mesi ishte i pranishëm në mbrëmje bashkë me familjen e tij, gruan dhe tre djemtë.

Ajo çfarë ka habitur, ishte deklarata e argjentinasit në momentin e marrjes së çmimit ku tregoi përulësi ndaj rivalit direkt Robert Levandovski duke u shprehur:

“Levandovski e meritoi ta fitonte “Topin e Artë” këtë vit, por kombëtarja ka peshuar shumë në këtë çmim. Shpresoj ta fitojë vitin tjetër. Nuk e di dhe sa vite më kanë mbetur në futboll, por shpresoj të fitoj dhe një tjetër trofe pasi është mjaft emocionuese”.

Deklarata ka marrë kritika, pasi Levandovski nuk mund të kalojë të njëjtin sezon si këtë aktual, dhe nuk mund t’i vijë më mundësia të fitojë “Topin e Artë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...