E premte, 30 Korrik, 2021
21.5 C
Tirana

A do ia pezullojë Belgjika vizat Shqipërisë? Kryeministri Michel zbarkon sot në Tiranë

Kryeministri belg Charles Michel do të jetë për një vizitë pune sot në Tiranë dhe nesër në Serbi. Vizita e tij në vendit tonë vjen 3 ditë pas takimit që pati në Shqipëri Sekretari i Shtetit belg Francken ka qenë në Shqipëri. Ai pati takime me politikanë dhe policinë lokale.

Qëllimi i takimit të tij ishte: “Sa më shumë që të jetë e mundur, ne i këshillojmë shqiptarët që të mos kërkojnë azil në vendin tonë. Në vitet e fundit, numri i aplikimeve nga Shqipëria është rritur ndjeshëm, pjesërisht për shkak se është hequr viza për shqiptarët në zonën Shengen, por Shqipëria është në listën e vendeve të sigurta dhe kështu banorët zakonisht kanë pak shanse për t’u njohur si refugjatë”, shkruan nieuësblad.be .

“Jeni të mirëpritur të punoni me ne, studioni, vizitoni familjen, shpenzoni para në Avenue Louise, të shkoni në Atomium ose të vizitoni Bryzh, qytetin më të bukur në botë, por mos aplikoni për azil në Belgjikë”. Ky ishte mesazhi i qartë i Sekretarit të Shtetit për Azilin dhe Migracionin Theo Francken, aktualisht në mision e depërtimi të qytetarëve në Shqipëri.

Ai u takua të enjten që lamë pas me ministren e Brendshem Rovena Voda, ministrin shqiptar të Punëve të Brendshme Fatmir Xhafaj dhe ministrin e jashtëm Ditmir Bushati. Në një konferencë për shtyp, edhe një herë e bëri të qartë se refugjatët shqiptarë nuk duhet ta kërkojnë lumturinë e tyre në Belgjikë.

“Vendi ynë është “nuk eldorado, nuk është toka e qumështit dhe e mjaltit”, tha ai. Ai gjithashtu theksoi se shqiptarët që hyjnë ilegalisht në Zvicër do të kthehen menjëherë. “Jeni të mirëpritur të punoni, studioni, vizitoni familjen, shpenzoni para në Avenue Louise, të shkoni në Atomium ose të vizitoni Bryzh, por mos aplikoni për azil në Belgjikë”, tha ai.

Francken shprehu kënaqësinë e tij me “bashkëpunimin e mirë” me autoritetet shqiptare për identifikimin dhe riatdhesimin, por megjithatë mban hapur pikën e pezullimit të përkohshëm të regjimit të vizave për shqiptarët. Ai nuk paralajmëroi vendimin zyrtar ndaj shqiptarëve, pasi kjo duhet të vendoset në çdo rast në nivel evropian.

Por, lidhur me këtë situatë do të jetë Kryeministri belg Charles Michel që pritet të mbërrijë sot në Tiranë, ku dhe do të flasë për një pezullim të mundshëm të vizave për shqiptarët.

Lexo edhe :   Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas...

 Agjenda e kryeministrit përfshin takime me presidentët dhe kryeministrat e të dy vendeve. Udhëtimi zhvillohet në një kohë kur, sipas Kryeministrit, Evropa ballafaqohet me zgjedhje të rëndësishme, ku marrëdhëniet me Ballkanin kërkojnë gjithashtu zgjedhje.

Kryeministrie  fillon vizitën e tij në Tiranë, ku dso të takojë Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin Ilir Meta. Ditën tjetër, Charles Michel është në tryezë me homologen e tij serbe, Ana Brnabic, kryeministrja e  parë femër e Serbisë dhe më pas do të takojë presidentin  Aleksandër Vuçiç.

Në një kohë kur Evropa ballafaqohet me një numër vendimesh të rëndësishme, kryeministri Michel tregon rëndësinë e Ballkanit Perëndimor. Të dy vendet përballen me një sërë sfidash, duke përfshirë sundimin e ligjit, sigurinë dhe stabilitetin gjeopolitik. Përveç situatës në kufirin lindor të Evropës dhe situatën në Evropën Jugore (Siria, Libia), Ballkani Perëndimor është një problem i madh në marrëdhëniet me Rusinë, e cila dëshiron të zgjerojë ndikimin e saj në rajon, raporton demorgen.be. 

Lexo edhe :   Kishin specialitet "miellin"/Finalizohet super-operacioni, arrestohen 5 persona

Pranimit në BE

Sipas kryeministrit Michel, natyra e marrëdhënieve midis Evropës dhe vendeve të Ballkanit është me rëndësi strategjike. Në lidhje me këtë, Komisioni Evropian i propozoi Shteteve Anëtare, javën që lamë pas hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Në këtë mënyrë, bordi ekzekutiv i BE-së dëshiron të shprehë vlerësimin e saj për përpjekjet që të dy vendet kanë bërë tashmë, megjithëse hapa të mëdhenj ende duhet të merren para se të bëhet e mundur hyrja në BE.

Serbia

Serbia është një histori ndryshme. Presidenti i Komisionit Jean-Claude Juncker sugjeroi se Serbia dhe Mali i Zi mund të bashkohen deri në vitin 2025. Megjithatë, ky pranim varet në një masë të madhe nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, ish-krahinën serbe e cila u deklarua e pavarur në vitin 2008. Pesë shtete anëtare të BE nuk e njohin këtë pavarësi.

Ndonëse Presidenca e tanishme bullgare e sheh Ballkanin Perëndimor si një prioritet, një vendim themelor mbi pranimin e Shqipërisë dhe Serbisë nuk është çështje në afat të shkurtër. Për kryeministrin Michel, prioritet është forcimi i marrëdhënieve strategjike me të dy vendet dhe mbështetja e tyre drejt më shumë demokracisë, shtetit të së drejtës dhe të drejtave dhe lirive themelore.

Kryeministri gjithashtu thekson rëndësinë e opinionit publik lokal për të treguar se Evropa dëshiron të forcojë këto marrëdhënie strategjike dhe sigurisht që nuk do t’i vendosë ato në krahët e Rusisë. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA/ Punonjësit federalë përsëri me maska

Punonjësit federalë në Uashington dhe disa qytete të tjera filluan të mbajnë maska përsëri në punë pas një përhapjeje të variantit Delta të koronavirusit....

Kualifikim historik/ Laçi në raundin e tretë të Conference League

Mund të quhej si mision i pamundur, por në futboll kjo fjali ekziston vetëm në letër, sepse fusha flet ndryshe. Me plot meritë, Laçi ka...

Izraeli nis të aplikojë dozën e tretë të vaksinës anti-covid

Izraeli do të fillojë të ofrojë dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit për njerëzit mbi 60 vjeç, konfirmoi të enjten kryeministri i këtij...

“Krimi po merr tenderat në Fier”/ Subashi reagon pas deklaratës së Petro Koçit

Kryebashkiaku i Fierit, Armando Subashi ka reaguar për herë të parë pas deklaratës së deputetit socialist Petro Koçi, i cili tha se tenderat në...

Conference League/ Partizani nuk ia del, Bazeli e eleminon në raundin e dytë

Partizani pësoi një tjetër humbje ndaj Bazelit, teksa kësaj here u mund 0-2 në ‘’Elbasan Arena’’. Zviceranët arritën të menaxhonin mjaft mirë rezultatin duke...