E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

I riu nga Tropoja rrezikon burgun në Serbi për një foto me flamurin shqiptar

Ishte prill kur një i ri nga Tropoja bëri një foto të flamurit kuqezi në makinën e tij në Beograd. Mediat serbe e quajtën “provokacija” ndërsa çështja nuk kaloi pa u vënë re as nga autoritetet, edhe pse kanë kaluar 5 muaj nga publikimi i kësaj fotoje.

“PROVOKACIJA! Një shqiptar bëri një foto para simbolit të Serbisë në mes të natës, hapi flamurin e Shqipërisë dhe shpëtoi”, shkruante asokohe “Kurir”. Sipas “JOQ” i riu ndodhet sot në paraburgim dhe nuk dihet fati i tij. Ai pritet të dalë në gjyq të martën për akuzën e radikalizimit dhe provokimit, ndërsa ambasada shqiptare në Serbi as nuk është interesuar për rastin.

Shqiptari shprehet për median se rrezikon deri në 6 muaj burg: “Para 5 ditësh vij në doganë Kroaci-Serbi sa më panë makinën kanë ardhur nja 15 policë serbë, me lidhen me çun në zyre, gjëja e para që më kanë thënë çfarë lidhje ke me Ballist Morinën? Unë as idenë më të vogël nuk e kisha se ca ka ndodh. Më hapën Google e më treguan se kjo foto paska bërë namin në Serbi krejt mediat e televizionet paskan fol atë javë edhe e paskan quajtur provokim të madh. Makina konfiskohet, shoferi (autori fotos) deri në 6 muaj burg! Ambasada shqiptare as telefonin nuk ta ngre që të flas me ta! Kjo i bie që çdo shqiptar që ka ba foto me flamur nëpër vende të botës të dënohet. Jemi patriota po lum për ne se çfarë shteti kemi që na përfaqëson!”

Lexo edhe :   Serbët mbajnë të bllokuara rrugët në Jarinje e Bërnjak

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...