E hënë, 27 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

600 metra i gjatë! Në Iran prezantohet qilimi më i madh në botë

Qilimi më i madh në botë me gjatësi 600 metra, është prezantuar së fundmi në Panairin Ndërkombëtar të qilimave të punuar me dorë në Tabriz. Ai është punuar në 60 modele dhe 70 ngjyra, dhe raportohet se peshon tre ton.

Kujtojmë se 7 vite më parë iranianët prezantuan qilimin e punuar me dorë, 133 metra të gjatë dhe 48 metra të gjerë, të dizajnuar nga artisti iranian Ali Khaliqi. Irani njihet si prodhuesi dhe eksportuesi më i madh në botë i tepihëve dhe qilimave të punuar me dorë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...