I infektuari me koronavirus ndërroi jetë në Sanatorium/ Reagon MSH

Një pacient i infektuar me COVID-19, ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Sanatorium.

Ndërkohë së fundmi ka reaguar Ministria e Shëndetësisë.

Sipas MSH-së, personi i konfirmuar me koronavirus vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese.

“60-vjeçari R.K nga Tirana ishte i shtruar në reanimacion prej dy javësh në spitalin “Shefqet Ndroqi” në gjendje shumë të rëndë shëndetësore.

Pacienti vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese (Diabet Melitus, Kardiopatia Hipertensive, Nefropatia Diabetike, Obezitet).

Pavarësisht trajtimit të bërë nga stafi mjekësor, asistencës të ventilimit mekanik të respiracionit dhe mjekimit intensiv, 60-vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve dhe bën thirrje të gjithë qytetarëve të vazhdojnë të respektojnë rregullat e vendosura.

Deri tani 28 qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me COVID-19, pavarësisht punës së madhe të stafeve mjekësore të spitaleve COVID”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.