E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

“I hodhëm të pafetë në det”, Greqia ‘e pafuqishme’ para Erdogan

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka lëshuar disa deklarata të forta ditët e fundit në drejtim të Greqisë, duke ndezur sërish tensionin me Athinës dhe Ankarasë. Por pavarësisht deklaratave ‘provokuese’ të presidentit turk, gazeta helene “Ekathimerini” shkruan se nga Athina është thënë se “nuk duan raporte tensioni me Turqinë”.

Ka qenë ministri i Jashtëm grek Giorgos Katrougalos dhe ministri i Mbrojtjes Evangelos Apostolakis janë shprehur se “nuk kanë për qëllim përshkallëzimin e tensioneve”.

Të dy ministrat bënë komentet e tyre pasi Ministria e Jashtme turke denoncoi të hënën deklaratën e Ministrisë së Jashtme greke, që komentet e ndezura të Erdogan gjatë një tubimi të tij në Izmir i cilësoi si “të papranueshme në raport me fqinjësinë e mirë mes dy vendeve”.

Erdogan i ishte referuar luftës greko-turke në Azinë e Vogël në vitin 1922 dhe e përshëndeti Izmirin për “hedhjen e të pafeve në det”. Ministria e Jashtme greke tha se komentet e presidentit turk vetëm sa dëmtojnë raportin e mirë mes dy vendeve fqinje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...