E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti i vdekur si pasojë e zjarrit 64-vjeçari Andrea Haxhiaj si dhe u plagos bashkëshortja e tij. I ndjeri ishte asfiksuar nga tymi duke mbetur i bllokuar mes flakëve.

Fëmijët kanë dhënë alarmin për prindërit, nuk përgjigjeshin në telefon

Çifti ka dy fëmijë, njëri me studime në Tiranë dhe një tjetër që jeton në fshat. Ky i fundit është përpjekur të kontaktonte me prindërit në telefon, por ata nuk përgjigjeshin. Ai ka komunikuar më tej me të afërmit, ku dhe ka dhënë alarmin.

Kryefamiljari është asfiksuar nga tymi, duke mbetur mes flakëve, ç’ka vështirësoi identifikimin e tij. Bashkëshortja mori gjithashtu djegie të shumta në trup, dhe ndodhet për mjekim në spitalin e Tiranës.

Flet shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Shoku i 64-vjeçarit ka thënë për ‘Report Tv’ se pasi flakët u futën brenda në fshat, nuk kishin zjarrfikëse në dispozicion, gjë që solli edhe humbjen e jetës së Haxhiajt.

“Erdhi flaka nga poshtë këtu, me erë, kishte një erë të madhe shumë dhe e shkriu në vend. Të shohim tani, sikur një fije shprese kemi. Ka dy djem, një e kishte në Tiranë të voglin në shkollë dhe në punë atje, tjetrin këtu e kishte. Në radhë të parë atë e kam shok, unë nuk jetoj këtu jam në Athinë, atë e kam shok dhe motrën e atij e kam kunatë. Një fatkeqësi e madhe! Ç’të them se këtu kishim mundësi por nuk kishim zjarrfikëse, s’kishte asgjë, arriti zjarri në mes të fshatit”, u shpreh shoku i viktimës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...