E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Hotelet-kapsulë në Japoni, si mund të jetohet në vetëm 2.4 metër katror?

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Japonia, është ndër vendet me dendësinë me të madhe të popullsisë në botë. Prandaj, pavarësisht zhvillimit të madh ekonomik, strehimi mbetet një nga problemet kryesore. Kjo nxiti një arkitekt të dizenjojë ndërtimin e hoteleve-kapsulë.

Dhomëzat 2 metra të gjata dhe 1.2 metra të gjera, kanë një lartësi prej vetëm 1 metër. Pra aty nuk mund të qëndroni dot në këmbë, por vetëm ulur. Ato janë të radhitura ngjitur me njëra-tjetrën, duke mos ofruar shumë privatësi.

Hoteli i parë i këtij lloji u hap në Osaka në vitin 1979, dhe ekziston ende sot. Përveç shtratit, kapsula mund të ketë, një televizor vogël, i përshtatshëm për t’u parë në pozicionin shtrirë, Wi-Fi, pasqyra, dollapë të vegjël, dhe një zile alarmi. Nuk ka banjo private, ndërsa dushi është i përbashkët. Por disa hotele- kapsulë, ofrojnë edhe sauna.

Lexo edhe :   Mësoheshin se si të vrisnin veten/Detaje nga jeta e pilotëve në Japoni

Këto lloj holetesh preferohen nga shumë japonezë, pasi janë shumë më të lirë se sa hotelet e zakonshëm. Qëndrimi një natë në to, kushton 17-35 dollarë. Nga ana tjetër ato nuk rekomandohen për njerëzit klaustrofobikë, që kanë frikë nga hapësirat e ngushta. Vitet e fundit, disa hotele ofrojnë dhomëza pak më të gjera, me dyfishin e lartësisë standarde. Por ato ofrohen me një çmim shtesë.

Hotelet-kapsulë, nuk ekzistojnë vetëm në Japoni. Kohët e fundit janë ndërtuar të tillë edhe në Hong Kong, Londër, Moskë, Amsterdam, dhe qytete të tjera të mëdha./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...