E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Histori suksesi/ “Business Mag Albania” i dedikon një artikull Arbër Hajdarit

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Revista “Business Mag Albania” i ka kushtuar një artikull themeluesit të fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdarit.

Në artikull flitet për mënyrën sesi ky fondacion u ngrit, duke u kthyer në një nga organizatat më të mëdha që iu vjen në ndihmë njerëzve në nevojë.

“Fundjavë Ndryshe” ka pasur një mbështetje të madhe nga individë e sipërmarrës, si dhe ka bërë disa bashkëpunime në rang global. Ndër to mund të përmendet edhe ai me kompaninë e njohur “Amazon”.

Gjithashtu në artikull flitet edhe për projektin gjigand që po merr jetë “Qendra e Solidaritetit”, ku shumë shpejt pritet të hapet një Bibliotekë dhe një Qendër Shëndetësore.

Pjesë nga artikulli:

Arbër Hajdari është themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i organizatës jofitimprurëse “Fundjavë Ndryshe”. Ai e themeloi 4 vite më parë, ndërsa ishte ende student në Fakultetin e Drejtësisë.

Ai vendosi ta kthente në rutinë, e fundjavë pas fundjavë ftonte përmes Facebook miqtë e tij në mbledhjen e ndihmave ushqimore e veshmbathjeve për t’ua çuar familjeve në nevojë. Për më shumë, duhej një mirë-organizim. Ndaj Arbri dhe disa miq të tij themeluan “Fundjavë Ndryshe”. Me shumë mund e punë kjo organizatë pësoi një rritje të jashtëzakonshme dhe një mbështetje të madhe nga individë sipërmarrës dhe jo vetëm.

Lexo edhe :   “Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Fundjavë Ndryshe tashmë ka bërë disa bashkëpunime në rang global. Ky është një nga objektivat e organizatës. Ai me Amazon është ndër bashkëpunimet më të mëdha që është bërë dhe është punuar fort që ndihmat të vinin në kohë reale, për familjet e prekura nga tërmeti.

Të gjithë e njohim Arbrin dhe Fundjavë Ndryshe, njohim kontributin dhe vlerat që kanë dhënë dhe do të japin në shoqëri. Ata janë duke punuar për një projekt gjigand që do të ndikojë fort në shumë aspekte te shoqëria shqiptare, më së shumti në mendësinë e saj.

Lexo edhe :   “Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

*e lexoni të plotë si asnjëherë tjetër, vetëm në Numrin 23 të Revistës të cilën mund ta shkarkoni direkt nga këtu

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Nga Juliana Breines “Psychology Today” Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë...