E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Helmimi në Krujë/ PD: Artur Bushi të dorëhiqet

Helmimi i banorëve të Krujës nga uji i pijshëm, është ngritur si shqetësim gjatë seancës së sotme plenare nga kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Alfred Rushaj. Ky i fundit ka kërkuar që në pikën e parë të rendit të ditës të diskutohet mbi situatën në Krujë. Po kështu, edhe nënkryetari i PD-së, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar pas helmimit të 700 qytetarëve. Në një prononcim për mediat, ai tha se qeveria duhet të reagojë dhe të marrë masa, duke e konsideruar ngjarjen si një “krim masiv”.

“Çfarë ka ndodhur? Kush e ka shkaktuar? Ne dimë vetëm pasojat sot. Së paku mijëra qytetarë, vogëlushë, të moshuar, janë shtruar në ambientet spitalore, pa përmendur këtu pjesën tjetër që është në shtëpi. Duhet një përgjigje. Kush e ka shkaktuar? Pse e kanë shkaktuar? E patë dje përgjigjen e kryeministrit, e patë si hoqi dorë. Ai e ka detyrë njerëzore, politike, ligjore për këtë gjë.

Njerëzit atje janë duke vuajtur, askush nuk i ndodhet afër. Në të gjithë këtë verbëri është detyra e dikujt që duhet ta ngrejë si problem. Këtë e bëmë ne, për kërkesën që hodhëm në parlament, së paku për ta diskutuar, sepse detyra e parlamentit është të vendosë të gjithë institucionet në atë që quhet presioni qytetar.

Kjo çështje duhet politizuar, sepse pikërisht parlamenti ekziston për këtë çështje. Fatkeqësia ka ndodhur sot. Njerëzit sot po vuajnë. Ndihma, asistenca, duhet bërë sot, jo me kalimin e kohës. Përfaqësueset tona, kanë shkuar të para në vendngjarje. Kjo është detyra, e drejta dhe detyrimi i opozitës.

Ky është detyrimi ynë. Nuk pret më sëmundja për procedurë. Duhet sot. Duhet tani. Të shpresojmë se të gjithë ata shurdhëmemecë e të pa përgjegjshëm që janë aty të marrin të gjitha instrumentet që u jep ligji, dhe ti ndodhen njerëzve afër e të gjejnë përgjegjësit sepse ky është një krim masiv”, tha Alibeaj.

Ndërkohë deputetja e Krujës, Merita Bakiu tha: “1200 qytetarë të helmuar nga uji i pijshëm. Kryetari i Bashkisë Artur Bushi duhet të japë dorëheqjen. Përgjegjës kryesor për helmimin masiv të krutanëve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të...

Greqia konfirmon rastin e parë të Omicron. Gjobë kush nuk vaksinohet

Greqia ka raportuar rastin e parë të variantit të koronavirusit Omicron në ishullin e Kretës, njoftoi sot në mëngjes Ministri grek i Shëndetësisë, Thanos...

Akuzat për “Toyota Yaris”, Balla-Bashës: Kallëzoje penalisht Berishën

Në Kuvend janë rikthyer sërish përplasjet e ashpra ndërmjet mazhorancës dhe opozitës, në lidhje me ndryshimet në ligjin për "Pastrimin e parave". Kreu i...

4 mijë euro për gradën “Nënkomisar”, SPAK del me njoftimin e rëndësishëm

Një kryekomisar, me detyrë Lektor në Fakultetin e Hetimit pranë Akademisë së Sigurisë si dhe një Inspektor në Drejtorinë e Qarkullimit Rrugor të Policisë...

Basha: Institucionet shtetërore me kod omerta të mafies, pranoni Vettingun

Kryedemokrati Basha, nga Kuvendi bëri thirrje që të pranohet kërkesa për Vettingun në politikë. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Basha...