E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

HEC-et si mina me sahat, kur tragjedia e Digës Vajont i mori jetën mbi 2000 italianëve

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Digat e hidrocentraleve janë jetike për një vend, pasi prodhojnë energji elektrike. Por ndonjëherë HEC mund të shndërrohen në “mina me sahat”, dhe mund të shkaktojnë tragjedi të mëdha. E tilla është ngjarja e 9 tetorit 1963 në Digën Vajont në Italinë e Veriut. Në orën 22.39 të mbrëmjes, një masiv mali u shkëput dhe ra mbi ujëmbledhës.

Rreth 260 milionë metra kub pyll, tokë dhe shkëmb mbushi plotësisht rezervuarin e ngushtë pas digës. Për pasojë ajo zhvendosi me shpejtësi një masë ujore prej 50 milionë metra kub, që kapërceu digën duke krijuar një dallgë 250 metra. Ajo u nis me shpejtësi tatëpjetë, duke shkatërruar gjithçka ndeshi përpara. Përmbytja apokaliptike shkatërroi disa fshatra malorë, dhe vrau mbi 2.000 njerëz. Rreth 350 familje humbën që të gjithë anëtarët.

Pavarësisht kërkimeve disa javore, qindra viktima nuk u gjetën kurrë. Tragjedia u shoqërua me një betejë të ashpër politike. Autoritetet ndërmorën një hetim të gjerë. Në fund, gjykata dha dënime simbolike për disa inxhinierë të ENEL, kompanisë shtetërore energjetike italiane. Njëri prej tyre u vetëvra disa vite më vonë.

Akuza kryesore ishte neglizhenca. Faqja e malit që u shemb, kishte dhënë shenja të vogla rrëshqitje 4 vitet e fundit, duke shkaktuar disa incidente të vogla. Për shkak të rëndësisë së tyre strategjike, por edhe rrezikut që bartin, digat e hidrocentraleve i nënshtrohen në çdo vend të botës masave speciale të sigurisë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...