E diel, 31 Maj, 2020
18 C
Tirana

Cedomir Jovanovic: Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, ai është një mundësi

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Lideri I LDP-së në Serbi, Cedomir Jovanovic, tha se rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë shprehin nevojën për freskimin e skenës së brendshme politike në Kosovë, por edhe në lidhje me Serbinë.

Jovanovic tha se “Kosova ka treguar një nivel të lartë të kulturës demokratike në procesin elektoral dhe tani është koha ta sjellë atë energji në bashkëpunimin rajonal.”

“Shpresoj që qeveria e re, me një shumicë të qëndrueshme në parlament, të formohet së shpejti në Prishtinë, (shpresoj) që do të ketë forcën për të arritur një marrëveshje me Beogradin, e cila do të kuptohet dhe pranohet nga shoqëria në Kosovë,” tha Jovanovic, I cituar nga B92.

Jovanovic tha gjithashtu se Albin Kurti po sulmohet tani në Beograd me të njëjtën lloj retorike të përdorur para çdo katastrofe në këto rajone.

“Nëse ne përdorim fjalorin e viteve 90, atëherë rezultati nuk mund të jetë ndryshe përveçse ai tragjik të cilin e kemi kaluar. Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, por një mundësi për shkak të shpresës që sheh në të shoqëria e Kosovës dhe për shkak të mbështetjes që gëzon ai. Deklaratat e Albin Kurtit se ai dëshiron të flasë me serbët e Kosovës, jo vetëm me Beogradin, duhet të vlerësohen dhe perceptohen si një mundësi për integrim më të fuqishëm të serbëve në shoqërinë dhe institutucionet e Kosovës,” theksoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lezhë/ Sekuestrohen lëndë narkotike dhe mijëra euro, arrestohen 4 persona

Katër persona janë arrestuar në Lezhë, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike. Policia kishte marrë informacion se në një automjet po transportohej lëndë narkotike...

Kriza ekonomike pas pandemisë/ Basha takim me Dhomën e Tregtisë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë për të folur për krizën ekonomike pas koronavirusit...

Nuk i tremb as koronavirusi, britanikët “pushtojnë” plazhet

Edhe pse është një ndër vendet më të prekur nga koronavirusi në Evropë, shtetasit e Britanisë vijojnë të thyejnë rregullat e vendosura nga qeveria. Temperaturat...

Përfshihet nga flakët banesa në Patos, digjet depoja me sendet e punës dhe makina

Një depo në fshatin Kuqar të bashkisë Patos është përfshirë nga flakët në orën 4:30 të mëngjesit të sotëm. Bëhet me dije se zjarri ka...

Kosova vendos masa të reja reciprociteti ndaj Serbisë

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka vendosur masa të reja të zbatimit gradual të reciprocitetit ndaj Serbisë. Sipas vendimit masat e vjetra...
WhatsApp KONTAKTO TT