E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

E papritur/ Hashim Thaçi jep dorëheqjen nga posti

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Presidenti Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqjen, pasi ka njoftuar se i është konfirmuar aktakuza nga Gjykata Speciale. Këtë e ka konfirmuar vetë në konferencën për mediat.

Thaçi konfirmoi sot aktakuzën e Prokurorisë Speciale ndaj tij, duke njoftuar njëkohësisht edhe dhënien e dorëheqjes si kreu i shtetit. Ai tha se do të përballej me këto akuza si qytetar i thjeshtë, dhe jo si president i Kosovës.

“Për përpjekjet tona për liri, pavarësi dhe shtetndërtim. Do të bashkëpunoj ngushtë me drejtësinë dhe jam në dispozicion të drejtësisë. Besoj në të vërtetën dhe të ardhmen e shoqërisë tonë.

Sot më shumë se kurrë ju lus dhe ju bëj thirrje të mos e humbisni shpresën, durimin. Sot më shumë se kurrë ju ftoj të reflektoni, sa shumë kemi fituar si komb në këto tri dekada.

Kemi fituar lirinë dhe pavarësinë. Aktakuza kundër meje, është çmim i vogël i radhës që kërkohet ta paguajmë për lirinë e vendit tonë.

Lexo edhe :   Kosova, me shpejtim drejt Vetëvendosjes

Shumë lehtë kam mundur të mos jem fare në këtë botë, sikur shumë bashkëkombës tanë.

Jam krenarë së bashku me bashkësinë ndërkombëtare me aleatët tanë, që kemi luftuar regjimin gjenociadial të Millosheviçit që kemi fituar lirinë.

Kosova ka qenë viktima dhe Serbia agresori. Kjo është mundësi e re dhe duhet ta shfrytëzojmë si avantazh, dhe kjo mund të arrihet duke bashkëpunuar me bashkësinë ndërkombëtare.

Ju lus për maturi, qetësi dhe unitet e bashkim, të qëndrojmë të bashkuar.

Kosova është storie e suksesit, e suksesit qytetar. Nuk do të lejoj që para Gjykatës Speciale të dal presidenti i Kosovës. Unë sot jam dorëheqjen nga presidenti”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...