E hënë, 26 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Haradinaj i gatshëm të shkojë në Preshevë, reagon Serbia

Kryeministri kosovar Ramush Haradinaj është i gatshëm të vizitojë Preshevën, siç e pohoi ai vetë në një intervistë për portalin Presheva Jonë. 

“Do të vijë dita e vizitave në Serbi, edhe në Beograd pse jo”.  Sipas portalit, kryeministri kosovar ka marrë një ftesë nga drejtuesit lokalë për të qenë i pranishëm në manifestimin tradicional “Takimet e Vendlindjes 2018” në fillim të majit ku i ftuar është edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Por Haradinaj nuk e përcakton saktë nëse do të jetë apo jo i pranishëm. Autoritetet serbe kanë prej vitesh në fuqi një urdhërarrest ndaj Haradinajt dhe Thaçit. Drejtësia serbe i akuzon ata për krime lufte ndaj serbëve të Kosovës, gjatë konfliktit të viteve  1998 – 1999.

Këtë e konfirmoi edhe ministri i brendshëm i Serbisë Nebojsha Stefanoviç, i cili në një intervistë për të përditshmen beogradase “Kurir” u shpreh se nëse Haradinaj shkel në territorin serb, ai do të arrestohet pa asnjë diskutim.

Dhjetorin e kaluar, Interpoli hoqi urdhërarrestin ndërkombëtar për Haradinajn që qëndronte në fuqi me kërkesë të autoriteteve serbe, edhe pse nga Gjykata e Hagës ishte shpallur i pafajshëm ndaj akuzave për krime lufte që në 2012-ën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kroaci/ Albin Kurti viziton të plagosurit, nesër Kosova në ditë zie

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti vizitoi në spital, të plagosurit nga aksidenti tragjik i mëngjesit të kësaj të diele. Në deklaratën për mediat, ai...

Më e fortë PD-ja pas Kuvendit, por më e vogël elektoralisht…

Nga Eduard Zaloshnja Pak pikëpyetje kishte para kuvendit të PD-së se ç’do të ndodhte me propozimet e rivalëve të Bashës për ndryshimet rrënjësore në statutin...

Golem/ Shpëtohen nga mbytja dy vajza, pushuesit shmangin tragjedinë

Dy vajza të moshave 10 dhe 17 vjeç, nga Elbasani, u shpëtuan nga mbytja sot në plazhin e Golemit. Ndërhyrja e Policisë, pushuesve dhe mjekëve...

Fauci: doza e tretë e vaksinës e nevojshme për një kategori të caktuar

VOA/Anthony Fauci, zyrtari më i lartë amerikan për sëmundjet infektive,tha të dielën se amerikanët që e kanë sistemin e imunitetit të dëmtuar mund të...

Ballkanizmi i ambasadorëve të perëndimit

Nga Andi Bushati Ambasadorët kryesorë të perëndimit në Tiranë janë bërë sot protagonistë të një parade turpi që reket tu’a shesë shqiptarëve sapunin për djathë....