E enjte, 29 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Çmendet shqiptari, prej një muaj grevë urie në burg. Arsyeja shokuese

Një 50-vjeçar  shqiptar, i cili po mbahet në qendrën e burgimit në Vottem, ka filluar një grevë urie prej më shumë se një muaj, tha të premten (CRACPE).

Ky i fundit dëshiron të tërheqë vëmendjen në këtë rast në mënyrë që të vendoset një zgjidhje, pasi ai dëshiron të qëndrojë në Belgjikë.

“Z. M., një shtetas shqiptar i mbajtur aktualisht në qendrën e burgimit në Vottem,  ka plot 37 ditë që ka hyrë në grevë urie. Ai e ka ndalur përkohësisht grevën e tij “, thotë CRACPE.

 “Ai gjithashtu kaloi 14 ditë në burg për shkak të kësaj greve urie, pasi ai ishte vendosur në qendrën e paraburgimit , me lejen e Sekretarit të Shtetit për Azil dhe Migracion “, denoncon kolektivi.

“Megjithatë, ai është i vendosur të vazhdojë veprimin e tij, sepse ai me të vërtetë ka frikë për jetën dhe sigurinë e tij nëse do të dëbohet në Shqipëri”.

Zyra e të Huajve deklaron se Shqipëria konsiderohet një vend i sigurt dhe se shtetasit e saj që paraqesin kërkesën për azil i nënshtrohen një procedure të përshpejtuar. Megjithatë, Zyra e Komisionerit të Përgjithshëm për Refugjatët dhe Personat pa Shtetësi (CGRS) çdo vit e garanton mbrojtjen subsidiare ose statusin e refugjatit në 5% të këtyre rasteve. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...