E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

“Hapat provokues, s’do të shërbejnë si zgjidhje”, Erdogan paralajmëron kreun e KE-së për konfliktin me Greqinë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i ka kërkuar Bashkimit Europian, që të përmbushë detyrimet e saj në mënyrë të drejtë, për të parandaluar përshkallëzimin e tensioneve në Mesdheun Lindor dhe Egje. Në një bisedë telefonike me kreun e Këshillit Evropian, Erdogan e ka paralajmëruar lidhur me marrëdhëniet me Greqinë.

Recep Tayyip Erdoğan i ka thënë Charles Michel, se fjalët dhe hapat provokues të politikanëve evropianë rreth çështjeve rajonale, nuk do të shërbejnë si zgjidhje.

Po kështu, Erdogan e ka paralajmëruar se qëndrimi i BE-së ndaj Mesdheut Lindor, do të jetë një test i sinqeritetit në drejtim të ligjit ndërkombëtar dhe paqes rajonale.

Presidenti turk ka apeluar ndaj institucioneve të BE-së dhe vendeve anëtare, të jenë “të drejta, të paanshme dhe të përgjegjshme ndaj të gjitha çështjeve rajonale”.

Greqia ka kontestuar eksplorimin energjetik të Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Greqia dhe Turqia janë në një përplasje të fortë diplomatike, por edhe në terren për shkak të pretendimeve mbi Zonën Ekskluzive Ekonomike, përreth ishujve të kontestuar mes tyre.

Qeveria greke ka njoftuar një program masiv armatimi, pas krizës me Turqinë në Egjeun Lindor. Mediat greke njoftojnë se qeveria e Mistotakis ka bërë gati 10 miliard euro, për një program armatimi që do të zgjasë katër vite.

Lexo edhe :   Greqia ngrin memorandumet e Shkupit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...