E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Hajdari: Gjoba deri në pezullim të bizneseve që s’respektojnë masat anti-covid

Kreu i Task Forcës dhe njëherësh Inspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari tha se në zbatim të masave të reja kundër Covid-19, nuk do të ketë më këshillime nga grupet e inspektorëve në terren, por do të nisin gjobat për të gjitha institucionet e bizneset që nuk zbatojnë protokollet.

I ftuar në emisionin “Repolitx” në Report Tv, Hajdari tha se arma e vetme për të luftuar rritjen e shifarve në këtë periudhë nuk është më këshillimi, por gjobat.

Ndërsa tha se kjo nuk duhet të merret si kërcënim, Hajdari u shpreh se institucionet duhet të respektojnë protokollet për të mos u kthyer në burim infeksioni.

Shkëlqim Hajdari: “Kemi synuar që trupat e inspektimit gjatë kësaj kohet ka qenë me shumë te sensibilizimi dhe i kishim ndaluar thuajse fare gjobat dhe kjo për hir të vërtetës ka dhënë rezultate pozitive pasi deri para dy javësh vendi ishte mirë. Por në këtë periudhë të fundit dhe rritja e neglizhencës së COVID nuk na mbetet gjë tjetër vetëm të nisim me gjobat.

Unë kam dhënë urdhrat për të ndërtuar një grup inspektimi që në infektimet qe do bëhen duke filluar që nga nesër në të gjitha institucionet, ndërmarrjet e mëdha, restorantet dhe baret nuk do të ketë më  këshillime, por arma jonë do të jetë gjoba deri tek pezullimi i biznesit sipas rregullave dhe masave në fuqi.

Ky nuk është kërcënim, por jemi të detyruar ta bëjmë. Burimi kryesor i infeksioneve është kontakti me njerëzit dhe këto ndodhin në punë, restorante, palestra, ndërmarrje dhe nëse nuk respektohen masat dhe protokollet antiCOVID atëherë kthehen në burim infeksioni”.

Duke filluar nga sot, Shqipëria do të mbyllet gjatë fashës orarë 20:00-06:00 për dy javë rresht, deri në datën 25 shkurt. Komiteti Teknik i Ekspertëve, gjatë mbledhjes së zhvilluar ditën e djeshme, bëri me dije se ora policore do të shtrëngohet me dy orë të tjera, për të ulur numrin e të infektuarve.

Lexo edhe :   Masat anti-covid/ Shqipëria mbyllet nga ora 18:00? Flet Skënder Brataj
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...