Greqia nuk gjen qetësi, regjistrohet tjetër lëkundje tërmeti

Greqia nuk gjen qetësi nga tërmetet. Mediat në vendin fqinj, raportojnë se pasditen e sotme është regjistruar një lëkundje sizmike me magnitudë 4 të shkallës Rihter.

Tërmeti është regjistruar sërish në rajonin e Elassonas në jugperëndim, me një thellësi fokale 5.8 km dhe epiqendër 16 km.

Disa ditë më parë  Greqia u trondit nga një tërmeti i fortë me magnitudë 6 të shkallës Rihter, lëkundjet e të cilit janë ndjerë edhe në Shqipëri. Epiqendra e tërmetit ishte sërish në Elassona. Nga tërmeti humbi jetën një i moshuar 83-vjeçar.

Rajoni i Elassonas është goditur nga tërmete të fuqishme brenda disa ditësh, ndërsa shkencëtarët janë të shqetësuar për këtë fenomen.

Ata janë alarmuar për sekuencën e fortë sizmike, pasi, sipas tyre, në thelb është një “surprizë”, pasi aktivizimi i tërmetit në atë zonë ishte i papritur.