E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

E gjunjëzuar nga pandemia/Greqia hapet për festa, çfarë lejohet deri më 7 janar

Greqia ka shpallur paketën e masave për periudhën e Krishtlindjeve, lidhur me situatën kritike që po kalon me pandeminë. Nga data 13 dhjetor e deri më 7 janar, do të ndalohet qarkullimi nga ora 22:00 deri në orën 05:00.

Kishat do të hapen vetëm për ditën e Krishtlindjeve. Mbeten në fuqi masat për vizitorët në Greqi, në aeroport dhe rruge tokësore, me protokollin PLF dhe testin negativ molekular të 72 orëve të fundit.

Zëdhënësi i qeverisë greke ka deklaruar disa prej masave lehtësuese në periudhën e Krishtlindjeve deri në datën 7 janar. Disa prej tyre janë: “Nga e hëna hapen floktoret, libraritë dhe shërbimet teknike të automjeteve. Hapen kishat ditën e Krishtlindjeve dhe ditën e Ujit të Bekuar (6 janar) me 9 besimtarë kishat e vogla dhe 25 mitropolitë.

Ora policore nga 21:00-05:00 është bërë nga 22:00-05:00. Do të hapen dyqanet e pakicës, por vetëm për të blerë në mënyrë elektronike mallrat, dhe duke e marrë produktin jashtë derës së dyqanit”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...