E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Greqia do të njohë Kosovën? Daçiç ka një mesazh për Athinën

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se aktualisht nuk ka informacione, nëse Greqia do ta njohë pavarësinë e Kosovë. Por, ai shtoi se nëse kjo do të ndodhë, Serbia do t’i përgjigjet Greqisë, me një mënyrë tjetër.

“Nuk do të ishte mirë që kjo të ndodhte, por nëse ndodh, Serbia ka mundësi ta kompensojë në anën tjetër”, tha Daçiç për Tv Happy në Beograd,, duke deklaruar se Greqia është nën presion për ta njohur Kosovën.

Ai tha se nga katër anëtarët e tjerë të Bashkimit Europian që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, Spanja dhe Qiproja janë të sigurta se nuk do ta bëjnë.

Sipa tij, Sllovakia dhe Rumania tha se kanë qenë nën presion për një kohë të gjatë dhe po përballen me dilema dhe probleme të vazhdueshme. “Ata i njohën pasaportat, por prapë nuk e njohën Kosovën”, tha Daçiç.

Takimi i dytë Kurti-Vuçiç, pa rezultat

Ditën e djeshme, u zhvillua në Bruksel raundi i radhës i bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, me ndërmjetësimin e përfaqësuesve të Bashkimit Europian.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha pas takimit se i kishte propozuar presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, një marrëveshje me gjashtë nene, si deklaratë e paqes midis dy vendeve, por shtoi se ajo u refuzua “ende pa u lexuar”.

Nga ana tjetër, Vuçiç u shpreh se takimi shkoi më keq se sa e kishte menduar, dhe tha se Kurti e ka akuzuar Serbinë për tri gjenocide ndaj shqiptarëve.

Lexo edhe :   Nora Gjakova me medalje ari, Kosova padrone e xhudos
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...